Krajowa Sieć Kardiologiczna. Czym jest?
Krajowa Sieć Kardiologiczna ma na celu przyspieszyć drogę pacjenta od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Pacjenci maksymalnie w ciągu 30 dni trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym.
Początkowo, sieć działała jedynie na Mazowszu, ale pod koniec ubiegłego roku dołączyło do niej sześć kolejnych województw: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie.
Sieć kardiologiczna w Łódzkiem
Centralny Szpital Kliniczny w Łodzi jest koordynatorem szybszej opieki kardiologicznej w województwie łódzkim. Oznacza to, że placówka kwalifikuje pacjentów i pomaga w wyborze ośrodka, który będzie się nim opiekował. Następnie, prowadzona jest tam diagnostyka i leczenie. CSK nadzoruje również pracę koordynatorów, zapewnia ośrodkom poziomu I i II korzystanie z porad i konsultacji, a także gromadzi, analizuje i ocenia dane dotyczących świadczeń opieki zdrowotnej.
Do sieci należą nie tylko łódzkie szpitale, ale także placówki w Zgierzu, Radomsku, Sieradzu i Piotrkowie Trybunalskim oraz kilkadziesiąt poradni w całym regionie.
Polecany artykuł:
Do sieci w Łodzi trafił pierwszy pacjent
W Łódzkiem zakwalifikowano już pierwszych pacjentów, którzy skorzystają z sieci kardiologicznej. Pierwszą osobą był pan Stanisław, który w ubiegły czwartek pojawił się w szpitalu, by zgłosić się do programu, w piątek dowiedział się, że został zakwalifikowany, a teraz już jest po wizycie u lekarza. To bardzo szybko, biorąc pod uwagę kolejki, z jakimi zmagamy się od wielu lat, szczególnie u specjalistów.