Rząd zapłaci za montaż klimatyzacji. Można dostać nawet 11 tys. złotych

i

Autor: pixabay

Dodatki

Rząd zapłaci za montaż klimatyzacji. Można dostać nawet 15 tys. złotych

2024-07-23 15:40

Lato ma być wyjątkowo upalne, więc warto pomyśleć o zamontowaniu w domu klimatyzacji. Z rządowej dotacji można otrzymać nawet 15 tys. złotych dofinansowania na montaż urządzenia klimatyzacyjnego. Szczegóły znajdziesz w artykule.

Rządowa dotacja na klimatyzację

Żeby otrzymać dotację na montaż klimatyzacji w swoim domu, można skorzystać z trzech rządowych programów - "Czyste Powietrze", "Mój Prąd" lub "Moje Ciepło". Warunkiem otrzymania dofinansowania jest montaż urządzenia klimatyzacyjnego z funkcją grzania, a nie jedynie schładzającego powietrze. 

Dotacja z programu "Czyste Powietrze"

W ramach programu "Czyste Powietrze" wysokość dotacji jest uzależniona od 3 progów dochodowych.

Pierwszy dotyczy osób, których dochód roczny nie przekracza 135 tys. zł i dla takiej grupy przewidziana jest dotacja podstawowa w wysokości do 66 tys. zł. Druga część programu o podwyższonym poziomie dofinansowania jest skierowana do osób o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu do 1894 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2651 zł w przypadku gosp. jednoosobowych. Dla nich przewidziana jest wyższa dotacja – do 99 tys. zł. Trzecią grupę beneficjentów stanowią osoby o miesięcznym dochodzie nieprzekraczającym 1090 lub 1526 zł na osobę i dotyczy odpowiednio gospodarstw wieloosobowych i jednoosobowych. W tej kategorii dotacje sięgają nawet 135 tys. zł.

Przy podstawowym poziomie dofinansowania można otrzymać dotację na urządzenie klimatyzacyjne na kwotę 6000 zł lub zwrot 40 proc. poniesionych kosztów. Łapiąc się na podwyższony poziom dofinansowania, można natomiast otrzymać dotację wynoszącą 9000 złotych lub zwrot do 70 proc. kosztów. Z kolei przy najwyższym poziomie dofinansowania, dotacja wynosi 15 000  złotych lub można otrzymać 100 proc. zwrot kosztów.

Dotacja z programu "Mój Prąd"

Korzystając z programu "Mój Prąd", można kupić pompę ciepła, która także pełni funkcję klimatyzatora (pompa powietrze/powietrze). W poprzedniej edycji, która została zakończona można było otrzymać 4400 złotych dofinansowania lub 50 proc. zwrot kosztów. W programie "Mój Prąd" próg dochodowy nie jest brany pod uwagę. Obecnie rząd planuje uruchomić kolejny nabór wniosków o dofinansowanie. 

Dotacja z programu "Moje Ciepło"

Natomiast trzeci program "Moje ciepło" oferuje możliwość otrzymania od 7 do nawet 21 tys. złotych dotacji lub 30 proc. zwrotu kosztów, w zależności od pompy ciepła (ale należy pamiętać, że nie każda pompa ciepła pełni też funkcję klimatyzatora). W przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny poziom dofinansowania sięgnie 45 proc. kosztów kwalifikowanych.

Przy tym programie obowiązuje zasada - najpierw inwestycja potem wypłata. Jednakże beneficjentami programu mogą być właściciele bądź współwłaściciele jednorodzinnych domów, ale wyłącznie nowych.

Odliczenie klimatyzacji od podatku

Istnieje także możliwość odliczenia od podatku klimatyzacji już zamontowanej w domu. W tym przypadku można skorzystać z dwóch opcji.

Pierwsza to tzw. ulga rehabilitacyjna, przysługująca osobom z niepełnosprawnościami, które poniosły wydatki na cele rehabilitacyjne lub związanie z ułatwieniem wykonywania codziennych czynności.

Druga to tzw. ulga termomodernizacyjna, która skierowana do podatników, którzy są właścicielami lub  współwłaścicielami domów jednorodzinnych i prowadzili w ostatnim czasie prace termomodernizacyjne w swoim domu. 

Pogad@ne: Klimatyzacja - rodzaje, wybór, koszty, montaż
Materiał sponsorowany
Listen on Spreaker.