Wiek emerytalny. Ile wynosi?
W tej chwili w Polsce powszechny wiek emerytalny zależy od płci i wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.
W 2013 roku rząd PO-PSL wprowadził reformę, która zakładała, że mężczyźni i kobiety mieli przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat. Zmiany były rozłożone w czasie - wiek emerytalny miał wzrastać stopniowo do 2020 roku w przypadku mężczyzn i 2040 w przypadku kobiet. Te zmiany cofnęła partia Prawo i Sprawiedliwość w roku 2017.
Wiek emerytalny 2023. Będą zmiany?
W środę 1 marca 2023 podcas konferencji prasowej minister rodziny Marleny Maląg i prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej zapytano o to, czy będzie konieczne podniesienie wieku emerytalnego z powodu niekorzystnych czynników demograficznych.Niedawno takie rozwiązanie zarekomendowała Polsce m.in. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W jej najnowszym raporcie zwrócono uwagę, że przyszli emeryci będą pobierać coraz niższe świadczenia w porównaniu ze średnią płacą.
Na to pytanie stanowczo odpowiedziała minister rodziny Marlena Maląg, która stwierdziła, że chciała tego partia PO, ale z pewnością nie PiS.
Ekipa pana Donalda Tuska kazała pracować seniorom aż do śmierci. To trzeba pokazywać i powtarzać. Nie przewidujemy i nie będziemy wydłużać wieku emerytalnego. To działania, które Polakom zafundowała Platforma Obywatelska