Stowarzyszenie Mudita. Czym się zajmuje?
Stowarzyszenie Mudita pomaga rodzinom dzieci z niepełnosprawnościami, zapewniając wsparcie w różnych aspektach życia. Wśród nich jest wsparcie psychologiczne, czyli możliwość skorzystania z telefonu zaufania i pomocy wykwalifikowanego psychologa czy grupa wsparcia.
Inną formą jest wsparcie wytchnieniowe, polegające na skorzystaniu z pomocy wolontariusza, który spędzi czas z osobą niepełnosprawną, w czasie kiedy jej opiekun może wyjść np. na masaż czy do fryzjera, czy po prostu chce się zrelaksować.
Mudita oferuje także pomoc w codziennych wyzwaniach wynikających z opieki nad osobą z niepełnosprawnością, takich jak odpowiedzi na najbardziej nietypowe pytania związane z logistyką codzienności oraz wszelkie wątpliwości prawne.
W skład zespołu wchodzą wyjątkowe kobiety: Olga Wojdyńska, Olga Ślepowrońska, które stworzyły stowarzyszenie oraz wiele osób, dzięki którym nie udałoby się osiągnąć takiego sukcesu w pomocy osobom niepełnosprawnym. Są to również wolontariusze, zarówno posługujący się językiem polskim, ale i ukraińskim.
Turnus wytchnieniowy. Chętnych setki, miejsc 40
Jedną z form wsparcia wytchnieniowego jest również turnus, czyli "urlop" dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Stowarzyszenie Mudita oferuje 40 miejsc, by osoby, które na co dzień zajmują się swoimi bliskimi niepełnosprawnymi, mogły również odpocząć. To niezwykle ważne, by zapewnić wsparcie. Bez niego może pojawić się tzw. wyczerpanie, a wraz z tym nawet depresja.
Jak podkreśla zespół Mudita, kiedy chcemy odpocząć przy dziecku bez niepełnosprawności, wysyłamy je na kolonie, do przyjaciół, do babci etc. W przypadku osób z niepełnosprawnościami, takich możliwości jest niewiele. A każdy ma prawo do odpoczynku.
Problem polega jednak na tym, że stowarzyszenie nie jest w stanie zapewnić większej ilości miejsc na turnus. W tej chwili, formularz zgłoszeniowy wypełniło około 200 rodzin. Oznaczałoby to, że na wyjazd realnie chciałoby pojechać ponad 700 osób.
Okropne, ze turnus wytchnieniowy to swoisty luksus, o który trzeba zawalczyć. Przecież w każdej pracy jest urlop. Prawo do odpoczynku jest prawem człowieka i powinno być zapewnione systemowo. - mówi wiceprezes stowarzyszenia, Olga Ślepowrońska.
Dlatego Stowarzyszenie Mudita chce, by temat ten został nagłośniony. Dzięki temu może uda się zachęcić innych do takich działań, promować je na większą skalę. Być może również inne organizacje, fundacje, stowarzyszenia, zaczną także organizować takie turnusy i więcej osób będzie mogło z nich skorzystać.