Robisz tak na swojej działce? Możesz zapłacić 5 tys. zł

i

Autor: pixabay

Przepisy

Robisz tak na swojej działce? Możesz zapłacić 5000 zł grzywny

2024-04-12 8:15

Jesteś działkowcem i korzystasz z ręcznego ujęcia wody? Zgodnie z obowiązującymi przepisami grozi ci za to kara do 5 tys. złotych za nielegalny pobór wody. Związek Działkowców Polskich walczy o zmianę przepisów.

Korzystanie z abisynki na działce jest nielegalne

Zgodnie z ustawą Prawo wodne, która obowiązuje od 2017 roku, każda osoba, która korzysta ze studni głębinowej powinna posiadać tzw. pozwolenie wodnoprawne. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły i dotyczy studni, które nie przekraczają głębokości 30 metrów, pod warunkiem, że pobór wody nie przekracza 5 m3 na dobę w skali roku. 

W pozostałych przypadkach pozwolenie jest wymagane, chyba, że studnia została wybudowana przed 1975 roku. Wówczas jej legalizacja nastąpiła na mocy prawa. Natomiast studnie głębinowe wybudowane po 1975 roku powinno się zalegalizować. 

Przepisy dotyczącego korzystania z ręcznych ujęć wodnych w sposób szczególny dotykają działkowców, o czym pisze Portal Samorządowy. W ustawie Prawo wodne, jest bowiem mowa o możliwości "zwykłego korzystania z wód podziemnych" bez pozwolenia (czyli do 5 m3 na dobę), ale przez właścicieli gruntów, a działkowcy, jak wiadomo, są jedynie dzierżawcami gruntów. Co oznacza, że każdy działkowiec, który korzysta z abisynki wybudowanej po 1975 roku i nie posiada odpowiedniego pozwolenia, robi to nielegalnie i może zostać ukarany za nielegalny pobór wody, bez względu na ilość zużywanej wody. Kara może wynieść nawet 5 tys. złotych. Szacuje się, że problem ten może dotyczyć nawet kilkudziesięciu tysięcy działkowców.

Polski Związek Działkowców domaga się zmiany obecnych przepisów. Działkowcom zależy na tym, aby nie musieli występować o pozwolenia na korzystanie z abisynek. W styczniu 2023 roku został powołany Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych, która ma wystąpić o zmianę przepisów. Na ostatnim posiedzeniu, które odbyło się w lipcu, zespół zajmował się propozycjami zmian ustawy Prawo wodne w zakresie zakwalifikowania poboru wody przez działkowca do zwykłego poboru wód.

Defetyzm, bynajmniej, afront. Co drugi Polak nie wie, co znaczą te słowa. A ty?
Pytanie 1 z 12
Wiele osób błędnie używa słowa "bynajmniej". W którym z poniższych przykładów zostało użyte poprawnie?
Bynajmniej
Krwawa rzeź na łódzkich działkach. Kto zabił ciocię Elę?