Wegański pasztet na święta Boże Narodzenia
Szukając receptury na pasztet wegański, nie sposób nie trafić na przepisy Marty Dymek, autorki książek kulinarnych i bloga „Jadłonomia”. Prowadzony przez Martę blog miesięcznie zalicza ponad milion odwiedzin i od lat jest wymieniany jako najbardziej wpływowy polski blog kulinarny, a w 2013 otrzymał nagrodę Blog Roku. Pierwsza książka kulinarna Marty sprzedała się w ponad 250 tysiącach egzemplarzy i doczekała się sześciu dodruków. Kolejna wyczerpała nakład w 10 dni i została przetłumaczona na język niemiecki. O sukcesach Marty Dymek można by jeszcze długo pisać, ale przejdźmy do sedna. Wykonanie wegańskiego pasztetu według przepisu z bloga „Jadłonomia” również wam zagwarantuje kulinarny sukces, o czym świadczą setki pozytywnych komentarzy.
Polecany artykuł:
Poznajcie przepis na pasztet soczewicowy ze śliwką
Przygotowanie pasztetu zajmie wam jedynie 20 minut, ale do tego trzeba doliczyć około 45 minut na pieczenie. Będziecie potrzebować następujących składników:
- 2 cebule
- 2 liście laurowe
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 2 goździki
- 1 ziarno jałowca
- olej
- 2 szklanki ugotowanej brązowej lub zielonej soczewicy / około 200 g suchej soczewicy
- 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej / około 100 g suchej kaszy
- 100 ml oleju
- 2 – 3 łyżki sosu sojowego
- ¾ łyżeczki majeranku
- ½ łyżeczki cząbru
- szczypta gałki muszkatołowej
- sól i czarny pieprz
- 10 suszonych śliwek
- do tego keksówka o wymiarach mniej więcej 20 na 11 cm.
Przygotowywanie rozpoczynacie od pokrojenia cebuli w kostkę. Następnie na patelni rozgrzewacie olej i wrzucacie cebulę, liście laurowe, ziele angielskie, goździki i jałowiec. Smażycie do momentu, kiedy cebula się zeszkli. Wtedy wyjmujecie przyprawy. Następnie dodajecie cebulę do ugotowanych wcześniej soczewicy i kaszy jaglanej, a następnie dodajecie olej, sos sojowy, sól i pieprz. Wszystko dokładnie blendujecie na gładką masę. W razie potrzeby możecie jeszcze doprawić pasztet solą i pieprzem.
Masę przekładacie do wysmarowanej olejem keksówki, ale nie całą - wystarczą ⅔. W masę wciskacie śliwki w taki sposób, żeby nie było między nimi przerw. Następnie wylewacie resztę masy. Keksówkę wkładacie do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni i pieczecie przez 40-45 minut. Po wystudzeniu wyjmujecie pasztet z foremki.