Inwestycje

Przędzalnia na Księżym Młynie odzyska dawny blask. Duża inwestycja w dawnym imperium Scheiblera

2025-02-25 14:35

Kolejna część imperium fabrycznego Karola Scheiblera na Księżym Młynie doczeka się rewitalizacji. Firma OKAM przywróci dawny blask zabytkowej przędzalni z XIX-wieku, będącej niegdyś najważniejszy fragmentem włókienniczego kompleksu.

Przędzalnia na Księżym Młynie odzyska dawny blask

Spółka OKAM, która ma już w swoim dorobku projekty renowacji historycznej tkanki miejskiej w Łodzi, takie jak Strefa Piotrkowska 217 i Łódź.Work, planuje rewitalizację poprzemysłowych terenów na Księżym Młynie. Firma kupiła grunt przy ul. Przędzalnianej 71 o powierzchni ponad 28.000 m2 z ważnym pozwoleniem na budowę. Działka znajduje się w samym sercu byłych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera, największych w przedwojennej Łodzi i jednych z największych w ówczesnej Europie. Centralnym punktem jest XIX-wieczny gmach przędzalni, niegdyś najważniejszy fragment włókienniczego kompleksu Scheiblera. Na działce znajduje się także ambulatorium, warsztat, portiernia i parterowy dom Krystiana Wendischa, niemieckiego fabrykanta, od którego Scheibler kupił teren pod swoje imperium.

Łódź Radio ESKA Google News
Autor:

Co powstanie w tej części imperium Scheiblera?

Deweloper planuje gruntowną rewitalizację istniejącej zabudowy oraz budowę nowych obiektów. Na terenie inwestycji ma znaleźć się 10 budynków, w tym 5 zabytkowych i 5 nowo wybudowanych, które połączą w sobie funkcje mieszkaniowe, handlowo-usługowe i gastronomiczne. Nowa zabudowa ma zostać wkomponowana w zabytkowy charakter części historycznej.

– "Zakup gruntu po byłych zakładach włókienniczych Scheiblera to kolejna łódzka rewitalizacja OKAM. Inwestycje w historyczne i poprzemysłowe tereny wpisane są w strategię rozwoju firmy i stały się naszym znakiem rozpoznawczym. Księży Młyn w Łodzi, dzięki trwającym i zrealizowanym już pracom, dynamicznie się rozwija i wyrasta na imponującą dzielnicę, przyciągając mieszkańców i turystów. Doświadczenie OKAM w podobnych projektach pozwoli nam dołożyć swój wkład w rozwój tego miejsca" – komentuje dyrektor OKAM, Marcin Michalec.

Odrestaurowany budynek przędzalni zyska nowe życie z funkcją mieszkalną oraz częścią usługową. Z kolei w obiektach dawnego ambulatorium, warsztatu, portierni i Domu Dyrektora planowane są przestrzenie gastronomiczne, handlowo-usługowe i biurowe. Projekt przewiduje zachowanie 44,4 proc. powierzchni biologicznie czynnej działki, co odpowiada 12.450 m². Całość inwestycji przy ul. Przędzalnianej 71 zostanie zaprezentowana w marcu podczas międzynarodowych Targów MIPIM w Cannes na stoisku Łodzi.

Trwa rewitalizacja pl. Wolności w Bydgoszczy. Zaglądamy na plac budowy