Miód dobry na wszystko. Poznaj właściwości miodu
Miód to z pewnością najlepsza słodycz, która jest jednocześnie zdrowa.
Dzięki zawartości polifenoli i flawonoidów przyspiesza gojenie ran i zmniejsza reakcję zapalną. Ale to nie wszystko. Miód zwiększa również liczbę limfocytów T i B, przeciwciał, eozynofili, neutrofili i monocytów, tym samym działając pozytywnie na odporność oraz wspierając walkę z infekcjami. Dlatego tak istotne jest stosowanie go w czasie jesienno-zimowym.
Trzymasz miód w kuchennej szafce? Pszczelarz przestrzega
Okazuje się jednak, że niezwykle ważne jest odpowiednie przechowywanie miodu. O zasadach trzymania miodu opowiedział w rozmowie z portalem przepisy.pl pszczelarz, Wojciech Margowniczy.
Okazuje się, że miód powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 18 st. C. Dlatego, jeśli masz w domu miód, wyjmij go z kuchennej szafki i przełóż na drzwi lodówki, do spiżarni czy do piwnicy.
"Szafka kuchenna, zwłaszcza ta blisko źródła ciepła, jak kuchenka czy piekarnik, może nagrzewać się od pary z gotujących się potraw, co bezpośrednio wpływa na jakość miodu. Z tego powodu produkt traci swoje cenne właściwości i szybciej się psuje." - wyjaśnia pszczelarz.
Warto też wiedzieć, że niektóre rodzaje miodów trzeba przechowywać inaczej, niż pozostałe. Miód rzepakowy, nawłociowy, wczesny i wielokwiatowy powinien być przechowywany zawsze w lodówce, ponieważ może fermentować się w temperaturze pokojowej.