W święta wielkanocne jak co roku zajadaliśmy się tradycyjnymi potrawami. Na polskich stołach królowały biała kiełbasa, żurek na zakwasie, sałatka jarzynowa, a także schaby i pieczenie. Choć święta już minęły, to nie oznacza, że musimy czekać cały rok, aby po raz kolejny przygotować potrawy, które kojarzą się z Wielkanocą. Szczególnie, że mamy wyśmienite przepisy na marynaty oraz pieczone mięsa, które zwyciężyły w naszym konkursie zorganizowanym z firmą Pamso. Przed świętami czytelnicy dzielili się z nami oryginalnymi przepisami na pieczone przysmaki. Autorzy najciekawszych receptur otrzymali bony o wartości 100 złotych do zrealizowania w sklepach firmowych Pamso. Oto zwycięskie przepisy na marynaty oraz pieczone mięsa przepisy, które z pewnością będziecie chcieli odtworzyć w swoich domach!
Przepis Moniki G.
"Mój wielkanocny przepis to schab pieczony ze śliwkami. Składniki: 1,5kg schabu z Pamso w jednym kawałku, 25dag suszonych śliwek, 2 łyżki smalcu z Pamso, łyżka masła, łyżeczka kminku, sól. Schab sparzyć (polać wrzącą wodą), osolić, posypać łyżeczką kminku. Naczynie żaroodporne posmarować dwoma łyżkami smalcu, włożyć schab i piec w temperaturze 180 stopni przez około 1 godzinę. Wcześniej namoczyć na noc suszone śliwki. Następnie ugotować je w niedużej ilości wody do miękkości. Po ugotowaniu śliwki zblendować, wymieszać z kilkoma łyżkami płynu z gotowania śliwek, dodać łyżkę masła i zagotować powtórnie. Sosem tym zalać upieczony schab na 10-15 minut przed podaniem. Schab podaje się pokrojony w plastry z kluskami drożdżowymi z Pamso. Schab pieczony idealnie nadaje się na świąteczny, wielkanocny obiad- w mojej rodzinie wszystkim bardzo smakuje".
Przepis Aleksandry G.
"Jak połączyć wszystkie smaki Świąt Wielkanocnych w jednym daniu? Rolada boczkowa z CAŁYMI JAJKAMI W ŚRODKU! To danie zawsze robi na świątecznym stole "wow", a nie jest wcale taka trudna. Najważniejsze oczywiście jest dobrej jakości mięso, z Pamso oczywiście :D Oto tajemny przepis z mojej domowej książki kucharskiej: 800 g chudego mięsa boczkowego, 6 jajek (twardo ugotowanych), 1 cebula, 3 ząbki czosnku, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki, 2 łyżki musztardy, 2 łyżeczki suszonego tymianku, 1 łyżeczka soli, 1/2 łyżeczki pieprzu, 1 łyżka oleju roślinnego, 2 łyżki bułki tartej, 2 łyżki mleka 1. Przygotowujemy mięso boczkowe, które należy oczyścić z błon i tłuszczu. W tym czasie gotujemy jajka na twardo. 2. Delikatnie rozbijamy tłuczkiem, tak by otrzymać równą grubość. Obieramy i siekamy cebulę oraz czosnek. 3. W misce mieszamy posiekane cebulę, czosnek, musztardę, natkę pietruszki, suszony tymianek, sól i pieprz. 4. Obieramy jajka. 5. Na desce do krojenia kładziemy kawałek folii spożywczej i rozkładamy na niej rozbite mięso boczkowe. 6. Na mięsie rozsmarowujemy przygotowaną wcześniej mieszankę przypraw z cebulką 7. Na środku mięsa, po długości kładziemy ugotowane jajka. 8. (To najtrudniejsze i najważniejsze zadanie z tego przepisu) Zawijamy mięso wokół jajek, staramy się zachować wygląd rolady. Pomagamy sobie folią spożywczą, można też obwiązać roladę bezbarwną nitką. 9. Nagrzewamy piekarnik do 180°C. 10. Przed upieczeniem, na dużej patelni rozgrzewamy olej i obsmażamy roladę ze wszystkich stron 11. Przekładamy roladę do naczynia żaroodpornego 12. W misce mieszamy jeszcze bułkę tartą z mlekiem i przed upieczeniem smarujemy wierzch rolady. 13. Pieczemy około 50-60 minut, bez przykrycia Osobiście później nieco czekaj i przed podaniem na stół, kroję roladę na plastry. W ten sposób pięknie ujawniają się jajka w środku. Można podawać z sosem majonezowo-musztardowym. Mam nadzieję, że Państwo spróbujecie i zasmakujecie. Przepis może długi, ale baaardzo prosty. Polecam spróbować i życzę smacznego :)"
Przepis Adama R.
"W moim domu rodzinnym kiełbasy białej się ani nie parzy, nie gotuje, a piecze w specjalnej, świątecznej marynacie. To danie spożywamy wraz z rodziną jedynie raz do roku, właśnie podczas Śniadania Wielkanocnego, dlatego jest ono tak wyjątkowe. Uwaga! Trzeba zamarynować dzień wcześniej. - Składniki: 1/2 szklanki octu winnego, 1/4 szklanki wody, 3 łyżki oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek, 2 łyżki musztardy Dijon, 3 ząbki czosnku (drobno posiekane), 2 łyżeczki miodu, 1 łyżeczka suszonego tymianku, 1 łyżeczka suszonego majeranku, 1 łyżeczka suszonego rozmarynu, 1/2 łyżeczki ziaren pieprzu, sól do smaku. - Co robimy: W małej misce mieszamy ocet winny, wodę, olej, musztardę, czosnek i miód. Do tej mikstury dodaję suszone zioła, ziarenka pieprzu oraz sól. Mieszamy. Kiełbasę należy dokładnie umyć, a potem osuszyć papierowym ręcznikiem. Nie odwijamy z flaka! Bierzemy duże, w miarę płaskie naczynie i wkładamy do niego kiełbasę. Następnie wlewamy całą marynatę. Kiełbasa powinna być w całości pokryta marynatą. Można pomóc sobie rękoma, nie boimy się pobrudzić :) Taką kiełbasę marynujemy w lodówce ok. 4 godziny, a najlepiej zostawić na noc. Co jakiś czas przewracamy kiełbasę w naczyniu, by mięso równomiernie wchłonęło smaki. Gdy kiełbasa poleży w marynacie i jest gotowa do pieczenia, należy wyjąć ją z marynaty i przełożyć do naczynia żaroodpornego. Nastawiamy piekarnik na 180 stopni i pieczemy przez około 30-40 minut, aż będzie złocista i dobrze przypieczona. Po upieczeniu wyjmujemy kiełbasę z piekarnika i lekko ostudzamy. Można przyozdobić świeżym rozmarynem lub bukszpanem. Taka kiełbaska zawsze jest bardzo esencjonalna, a jej skórka lekko chrupiąca. Idealnie nada się do niej poświęcona kromka chleba i prawdziwy, ostry chrzan".