Mówiąc o członkach swojej rodziny, używamy dziś głównie kilku najpopularniejszych określeń takich jak teściowa, szwagier, wuj czy ciotka. Dalszych członków rodziny zwykliśmy określać bardziej opisowo, opowiadając o siostrze męża czy mężu siostry żony. Tymczasem jeszcze do niedawna każdy z tych krewnych i powinowatych miał swoją nazwę, która jasno określała jego miejsce w drzewie genologicznym.
Choć nasi przodkowie znali doskonale nazwy stopni pokrewieństwa i używali ich na co dzień, dziś o wielu z nich mało kto już pamięta, a jeszcze mniej osób się nimi posługuje. Co więcej, okazuje się, że nawet nazwy, które pozostały w naszym codziennym języku, nie zawsze są używane w sposób zgodny z ich pierwotnym znaczeniem. Dla wielu osób nie ma dziś większej różnicy między wujem a stryjem, a jeszcze jakiś czas temu różnica ta była istotna.
Przygotowaliśmy dla was quiz, w którym będziecie mogli przekonać się, czy wiecie kto jest kim w waszej rodzinie. Sprawdźcie swoją znajomość staropolskich nazw stopni pokrewieństwa i zaproście do zabawy swojego świekra, paszenoga lub szurzego.