Ponad tysiąc obcokrajowców będzie studiować na Uniwersytecie Łódzkim

i

Autor: pixabay.com

Łódź

Ponad tysiąc obcokrajowców będzie studiować na Uniwersytecie Łódzkim. Jakie kierunki wybierają?

2024-09-24 17:17

Ponad 1,2 tys. obcokrajowców będzie w najbliższym roku studiować na Uniwersytecie Łódzkim. Aż jedna trzecia z nich to Ukraińcy. Uczelnia zapewnia, że jest dobrze przygotowana na przyjęcie tak licznego grona obcokrajowców.

W zbliżającym się roku akademickim na Uniwersytecie Łódzkim będzie studiować ponad 1,2 tys. studentów z zagranicy. Połowa z nich przyjedzie do Łodzi w ramach wymiany z uczelniami partnerskimi, a druga połowa rozpocznie pełne studia w języku polskim lub angielskim.

- Największą grupę wśród studentów zagranicznych stanowią obywatele Ukrainy, których w tym roku jest ponad 400 - informuje Anna Stolarek z Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego. - Bardzo wielu z nich to osoby objęte w Polsce ochroną w związku z trwającą na Wschodzie wojną.

Największą popularnością wśród zagranicznych studentów cieszą się filologie obce, informatyka, logistyka oraz studia z zakresu zarządzania.

Jak zapewnia Anna Stolarek, łódzka uczelnia jest dobrze przygotowana na przyjęcie tak licznego grona obcokrajowców. Specjalnie dla nich organizowane są m.in. welcome meetings, czyli spotkania na wydziałach, które mają na celu przekazanie najważniejszych i najbardziej podstawowych informacji na temat studiowania w Łodzi. Studenci dowiedzą się na nich jak poruszać się po Łodzi czy jak efektywnie korzystać z oferty uczelni.

Ponadto przez 7 dni w tygodniu we wrześniu i październiku w Bibliotece UŁ działa strefa Welcome Point, gdzie na nowicjuszy czekają studenci starszych lat pochodzący z różnych krajów. Są wśród nich osoby z Polski, Ukrainy, Turcji, Azerbejdżanu czy Zimbabwe, które udzielają informacji na temat uczelni, a także pomagają w rozwiązaniu problemów dotyczących życia codziennego.

Nowi studenci mogą też skorzystać ze wsparcia w postaci Virtual Welcome Centre, gdzie znajdą kluczowe informacje dotyczące pobytu i studiowania w Łodzi oraz z kursu na platformie Moodle. Jak zapewnia Uniwersytet Łódzki, jest to przedsięwzięcie unikalne w skali kraju, uwzględniające potrzeby i punkt widzenia młodych ludzi pochodzących z innych kręgów kulturowych. Motywem przewodnim kursu jest narracyjna podróż głównego bohatera Aleksa przez Łódź, podczas której przybliża on niuanse studiowania w Łodzi. Kurs jest narysowany techniką 2D z elementami animowanymi, a Alex ma głos wygenerowany przez AI.

Julia Żugaj o studniówce. Na chwilę przed zerwała z chłopakiem!
Jak dobrze znasz łodzianizmy? Tylko prawdziwy łodzianin rozwiąże ten quiz!
Pytanie 1 z 8
Gdy ktoś mówi „Ale bajzel!”, to ma na myśli, że jest...?