Związki partnerskie w Polsce popiera blisko dwie trzecie obywateli. Najnowsze badania
W dniach 19-21 kwietnia 2024 roku United Surveys przeprowadził sondaż dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, który polegał na sprawdzeniu tolerancji wobec osób LGBT.
Badania przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich Polaków metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) oraz ankiet udostępnianych za pomocą internetu.
Ankietowani zostali zapytani o to, czy w Polsce pary jednopłciowe powinny mieć prawo do zawarcia związku partnerskiego. Aż 66 procent badanych odpowiedziało, że "tak", 27 proc., że "nie", a 7 procent uznało, że "trudno powiedzieć".
Połowa Polaków mówi "tak" małżeństwom osób tej samej płci
W badaniu ankietowani byli też pytani, czy w Polsce pary jednopłciowe powinny mieć prawo do zawarcia małżeństwa. Zdaniem 50 procent ankietowanych powinny, a według 41 procent nie powinny. Natomiast 9 procent badanych odpowiedziało, że "trudno powiedzieć".
Inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o powiększenie rodziny. Na pytanie, czy w Polsce pary jednopłciowe powinny mieć prawo do adopcji dzieci, 22 procent badanych odpowiedziało, że "tak", a aż 63 proc. że "nie". "Trudno powiedzieć" - tak odpowiedziało 15 procent pytanych.