Status misji IGNIS. Zrealizowano ponad 80 procent planowanych działań
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała o aktualnym statusie misji IGNIS, realizowanej przez polskiego astronautę, Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Zgodnie z raportem, realizacja podstawowych celów misji osiągnęła poziom 82,6 proc.
W poniedziałek, 9 lipca, Sławosz Uznański-Wiśniewski uczestniczył w połączeniu z dziennikarzami w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Podczas sesji pytań i odpowiedzi, przedstawiciele 11 redakcji mieli okazję zadać pytania dotyczące przebiegu misji oraz prowadzonych badań.
Eksperymenty naukowe na ISS. Które badania wykonano?
Załoga ISS kontynuowała także prace nad szeregiem eksperymentów naukowych, w tym nad projektem PhotonGrav. Jest to innowacyjne urządzenie, które umożliwia sterowanie komputerem za pomocą modulacji aktywności mózgu. P
POLSA podkreśla, że 2 lipca przeprowadzono pionierską demonstrację, podczas której człowiek w warunkach kosmicznych komunikował się z komputerem wyłącznie poprzez modulację przepływu krwi w mózgu. System ten, stanowiący przykład interfejsu mózg-komputer, został w całości zaprojektowany i wykonany w Polsce.
Załoga kontynuowała też pracę nad eksperymentami EEG Neurofeedback i MXene in LEO. W ramach Mxene in LEO sprawdzane jest działanie pulsometrów z czujnikami z nanomateriałów. Natomiast EEG Neurofeedback polega na sprawdzeniu, jak izolacja i mikrograwitacja wpływają m.in. na poziom stresu astronautów.
W poniedziałek, Sławosz Uznański-Wiśniewski opowiedział także o codziennemu życiu na ISS oraz odpowiedział na pytania od uczniów, którzy nie mieli możliwości zadania ich na żywo podczas wcześniejszych połączeń w Łodzi i Wrocławiu.