Polacy w trybie oszczędzania. Kto najczęściej szuka promocji?

i

Autor: pixabay.com

Zakupy

Polacy w trybie oszczędzania. Kto najczęściej szuka promocji?

2024-10-18 11:21

Ponad 93 proc. Polaków twierdzi, że regularnie kupuje jakąś część żywności w promocjach, a trzech na dziesięciu konsumentów regularnie nabywa w ten sposób od 20 do 40 proc. zakupów żywnościowych. To więcej niż w zeszłym roku. „Polacy coraz częściej korzystają z promocji, aby zrównoważyć swoje budżety” – podkreślają eksperci.

93,5 proc. Polaków regularnie kupuje w promocjach jakąś część żywności – wynika z badania UCE Research i Grupy BLIX, zrealizowanego na potrzeby projektu „BLIX AWARDS – Wybór Konsumentów”. W ubiegłorocznym sondażu wynik ten wyniósł 90,5 proc.

Obecnie 29,7 proc. Polaków regularnie kupuje w promocjach 20-40 proc. żywności. Głównie deklarują tak osoby w wieku 25-34 lat, zarabiające 7000-8999 zł netto miesięcznie, z wyższym wykształceniem. Zazwyczaj twierdzą tak mieszkańcy miast liczących od 200 tys. do 499 tys. ludności. Rok temu powyższe wskazanie dotyczyło 28,8 proc. konsumentów.

- Fakt, że tak deklaruje trzech na dziesięciu konsumentów, wynika głównie z presji inflacyjnej oraz rosnących kosztów życia - komentuje Marcin Lenkiewicz z Grupy BLIX. - Polacy coraz częściej korzystają z promocji, aby zrównoważyć swoje budżety, zwłaszcza osoby o niższych dochodach, które są bardziej wrażliwe na zmiany cen.

Jak często Polacy korzystają z promocji:

  • 0,3 proc. osób deklaruje, że niczego nie kupuje w promocjach
  • 8,7 proc. osób deklaruje, że regularnie kupuje w promocjach mniej niż 10 proc. zakupów żywnościowych
  • 23,2 proc. osób deklaruje, że regularnie kupuje w promocjach 10-20 proc. zakupów żywnościowych
  • 29,7 proc. osób deklaruje, że regularnie kupuje w promocjach 20-40 proc. zakupów żywnościowych
  • 18,2 proc. osób deklaruje, że regularnie kupuje w promocjach 40-60 proc. zakupów żywnościowych
  • 8,1 proc. osób deklaruje regularnie kupuje w promocjach 60-80 proc. zakupów żywnościowych
  • 3,8 proc. osób deklaruje, że regularnie kupuje w promocjach powyżej 80 proc. zakupów żywnościowych
  • 1,8 proc. osób deklaruje, że wszystkie produkty żywnościowe kupuje w promocjach

- Widać zróżnicowanie w podejściu Polaków do promocyjnych zakupów żywnościowych - od umiarkowanego do skrajnego - analizuje Łukasz Moszyński z Grupy BLIX. - Konsumenci, którzy 10-20 proc. żywności kupują w ten sposób, są prawdopodobnie lojalni wobec swoich ulubionych sklepów, a promocje traktują jako dodatek, a nie główny czynnik decydujący o wyborze danego produktu. Z kolei dla osób wskazujących przedział 40-60 proc. rabaty stanowią kluczowy element strategii zakupowej, co może być efektem rosnącej dostępności narzędzi, takich jak aplikacje z gazetkami, a także intensywnej komunikacji promocyjnej sieci handlowych.

Eksperci podkreślają, że promocje odgrywają dużą rolę w decyzjach zakupowych.

- Dla pewnej grupy konsumentów są absolutną koniecznością. Jest to prawdopodobnie związane z trudniejszą sytuacją ekonomiczną i poszukiwaniem maksymalnych oszczędności - stwierdza Piotr Biela z Grupy BLIX. - W dzisiejszych czasach robienie zakupów wyłącznie w promocjach jest trudne, ale nie jest niemożliwe, zwłaszcza z pomocą aplikacji promocyjnych. Natomiast całkowite unikanie rabatów jest raczej rzadkością i dotyczy osób mniej wrażliwych na cenę.

Jak przewidują eksperci, najbliższe tygodnie będą sprzyjały osobom nastawionym na promocje ze względu na zbliżający się okres intensywnych okazji zakupowych w IV kwartale roku. Sezon zaczyna się od tematycznych zakupów związanych z Halloween, a następnie przechodzi w Black Friday. To daje sieciom handlowym doskonałą okazję do intensyfikacji działań promocyjnych. Na promocje można też liczyć w okresie przedświątecznym.

W tym okresie rywalizacja między sieciami handlowymi, szczególnie dyskontami, nasili się. Ponadto sklepy będą musiały reagować na rosnącą presję inflacyjną i coraz większą wrażliwość konsumentów na ceny - mówi Marcin Lenkiewicz.

Ceny u Magdy Gessler zwalają z nóg! Zupa za 83 zł to dopiero początek

Na pewno znasz te potrawy. Czy wiesz, jak wymawia się ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Włoskie kluseczki GNOCCHI wymawiamy: