Podwyżka 500 plus nie wszystkim jest na rękę
Prezydent Andrzej Duda podpisał 7 sierpnia nowelizację ustawy, podnoszącą od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego z 500 do 800 złotych. Mimo, że większość rodziców oczekiwała podwyżki 500 plus, nie wszyscy są zadowoleni z wprowadzenia 800 plus. O sprawie pisze portal Bankier.pl, do którego zwróciła się czytelniczka, pobierająca świadczenia z Niemiec, z pytaniem, czy może zrezygnować z podwyżki.
Część osób musi zrezygnować z 800 plus
Okazuje się, że w czerwcu 2022 roku zmieniły się przepisy odnośnie popierania świadczenia 500 plus razem ze świadczeniami z innych krajów. Rodzic pobierający świadczenie wychowawcze z innego kraju członkowskiego UE, może pobierać świadczenie także w Polsce, niezależnie od ustalonego pierwszeństwa do wypłaty świadczeń oraz w pełnej wysokości. Jednakże polskie urzędy wojewódzkie zmuszone są poinformować zagraniczne instytucje z pierwszeństwem do wypłat o przyznawanym świadczeniu. Taki sam obowiązek mają osoby pobierające dodatki wychowawcze. Wówczas zagraniczna instytucja, w tym przypadku niemiecka, podejmie decyzję o wysokości świadczenia dla dzieci, co oznacza, że może obniżyć wypłacane środki lub wstrzymać.
Warto wiedzieć, że w przypadku stwierdzenia przez zagraniczny urząd, że świadczenia nie należały się pobierającym, rodzice będą zmuszeni oddać wszystkie otrzymane środki wraz z odsetkami. Brak informacji o zmianie sytuacji materialnej także może mieć wpływ na decyzję zagranicznego urzędu. Jeśli świadczenia w innym kraju są wyższe, istnieje możliwość rezygnacji z dodatków pobieranych w Polsce. Nie ma natomiast możliwości zmiany kwoty dodatku wychowawczego.