Wakacje

Podatek turystyczny coraz wyższy. Sprawdź, w których krajach jest pobierany

2024-07-14 10:23

Do kosztu noclegu często musimy doliczyć daninę na rzecz poprawy stanu środowiska, czyli tzw. opłatę klimatyczną. Podatek od turystów nie obowiązuje jednak wszędzie. Sprawdzamy, gdzie trzeba go opłacić oraz ile kosztuje.

Co to jest opłata klimatyczna?

Opłata klimatyczna, podatek turystyczny lub opłata miejscowa. Pod takimi hasłami kryje się dodatkowa danina, którą turyści muszą dopłacić do noclegu. Wszystko po to, aby zminimalizować negatywny wpływ turystyki na środowisko. Z pieniędzy zebranych od turystów finansuje się różne proekologiczne projekty.

Opłata klimatyczna obowiązuje w popularnych miejscowościach turystycznych o wyjątkowych walorach przyrodniczych lub uzdrowiskowych. Danina jest pobierana na całym świecie. W Europie spotkamy się z nią m.in. w Hiszpanii, we Włoszech, w Grecji czy Chorwacji. Poza Europą obowiązuje m.in. w Tajlandii czy Nowej Zelandii. Nie uciekniemy od niej także w Polsce. Podatek turystyczny trzeba zapłacić w takich miejscowościach jak Zakopane, Sopot czy Kołobrzeg. Zwykle wynosi od kilku do kilkunastu złotych za osobę za noc. A jak jest w pozostałych krajach? 

Ile wynosi opłata klimatyczna w różnych krajach? 

Rankomat.pl sprawdził, gdzie na świecie obowiązuje podatek od turystów oraz ile wynosi. W naszej galerii znajdziecie szczegółowe informacje na ten temat.

Tak Rutkowscy będą spędzać lato. "Junior będzie miał bardzo bogate wakacje"