Płatna autostrada A4

i

Autor: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

drogi

Płatne autostrady w Polsce. Kierowców czeka poważna zmiana. Minister podał datę

2024-06-11 7:43

Szykuje się duża zmiana systemu opłat za korzystanie z autostrad w Polsce. Na czym będzie polegać? Kiedy wejdzie w życie? Rąbka tajemnicy uchylił w czwartek, 16 maja, Dariusz Klimczak, minister infrastruktury, który gościł w jednym z kanałów informacyjnych.

Dariusz Klimczak nie ukrywa, że obecny system opłat za autostrady w Polsce jest nie do utrzymania.

- Na ten moment będziemy przygotowywać jasną, klarowną, spójną koncepcję, jak ma wyglądać odpłatność bądź jej brak za polskie autostrady - powiedział.

Jak mają wyglądać nowe zasady? Szczegółów jeszcze nie poznaliśmy. Jedno jest pewne - mają być takie same dla wszystkich dróg.

- Nie możemy tak dzielić Polaków, że ten, który mieszka na południu bardzo słono płaci koncesjonariuszowi, a ten, który mieszka na północy, bądź jedzie na północ, jeździ sobie za friko. Ujednolicimy to albo będą całkowicie bezpłatne, albo będzie niska cena - zaznaczył minister.

Od kiedy zmiany miałyby wejść w życie? Tu kluczowy jest moment, w którym firmom zarządzającym niektórymi odcinkami autostrad w Polsce skończy się koncesja. Minister Klimczak wymienił datę. Zmiany miałyby wejść w życie do 2027 r. Wtedy to bowiem kończy się umowa z koncesjonariuszem autostrady na odcinku Katowice-Kraków.

Sonda
Jaki wariant odpłatności za autostrady odpowiada ci najbardziej?

ZOBACZ TEŻ: Protest rolników. Zablokowana autostrada A2

Szedł autostradą i łapał stopa. Wybrał się z Krakowa do Wrocławia