- Połączenie pracy z zajęciami na uczelni czy codziennymi obowiązkami zyskuje coraz większą popularność w całej Unii Europejskiej. Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, najwięcej pracujących uczniów i studentów w grupie wiekowej 15 – 29 lat jest w Holandii, prawie 70%. Na drugim miejscu uplasowała się Dania z 49%, a podium zamykają Niemcy z 42%. Polska, z 12%, znalazła się w połowie zastawienia. Możemy się jednak spodziewać, że grupa młodych Polaków poszukujących pracy z każdym miesiącem będzie się powiększała ze względu na rosnącą inflację, wzrost kosztów życia czy najmu mieszkań. Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie najchętniej swoje pierwsze kroki zawodowe stawiają Polacy i czy jest to powiązane z wiekiem, płcią czy wykształceniem – mówi Krzysztof Trębski z agencji Tikrow.
Ranking „Pierwsza praca Polaka - TOP10” pokazał, że młodzi Polacy rozpoczynają swoją karierę zawodową od pracy w biurze. Około 15 proc. Polaków podejmuje pierwszą pracę w charakterze sekretarki lub sekretarza. Większość z nich zajmuje się tworzeniem baz danych. Nieco inaczej przestawiają się statystyki z podziałem na płeć. Od pracy w biurze zaczyna 23 proc. kobiet i 5 proc. mężczyzn. Co istotne, początek kariery zawodowej zależy od wykształcenia. Osoby posiadające wykształcenie podstawowe nigdy nie zaczynają ścieżki zawodowej pracy biurowej. Pośród osób z wykształceniem wyższym odsetek wzrasta do 17 proc.
Drugie miejsce w rankingu zajmuje praca w handlu. 14% Polaków zaczyna od pracy na stanowisku kasjera/kasjerki, sprzedawcy/sprzedawczyni, specjalisty ds. obsług klienta. Najczęściej są to młodzi ludzie w wieku 18 – 24 lata (15%) oraz osoby z podstawowym wykształceniem (19%). To również branża, która przyciąga więcej pań niż panów (19% vs. 8%).
Trzecie miejsce zajmuje budownictwo. 8% Polaków zaczyna karierę zawodową w charakterze pracownika fizycznego. W większości są to oczywiście mężczyźni (16% vs. 2%). Co istotne, co 5 osoba z podstawowym wykształceniem zaczyna w tym sektorze (22%).
Kolejne miejsce zajmuje rolnictwo. Przygodę zawodową przy zbiorze plonów czy w gospodarstwie rolnym zaczyna 7 proc. Polaków. Tę pracę wybieramy najczęściej z uwagi na sezonowość i możliwość zatrudnienia podczas przerwy letniej w nauce. Miejsce 5. należy do gastronomii (6%). Pracę w charakterze kelnerki czy kucharki częściej podejmują kobiety. Stosunek wynosi 9 proc. do 4.
Na szóstym miejscu rankingu uplasowały się transport, spedycja i logistyka (5%). Praca na stanowisku kuriera, listonosza, magazyniera, kierowcy czy taksówkarza jest bardziej atrakcyjna dla mężczyzn niż kobiet (odpowiednio 9% i 1%). Miejsce 7. to zajęcia związane z nauczaniem. 4 proc. Polaków zaczyna od pracy w charakterze korepetytora.
Kolejne miejsce zajmuje ogrodnictwo. 4% Polaków zaczyna od koszenia trawników, sadzenia kwiatów czy strzyżenia żywopłotów. Te zajęcia są zdecydowanie bardziej interesujące dla mężczyzn niż kobiet (6% vs. 2%). Przedostatnie miejsce w rankingu zajmują usługi wymagające wysokich kwalifikacji (4%). To dziedziny, które pochłaniają najwięcej czasu na naukę. Aby w nich zacząć pracować, trzeba posiadać odpowiednie wykształcenie oraz zdobyć stosowne kwalifikacje. To zawody prawnika, specjalisty IT, lekarza czy architekta. Tu ponownie częściej zaczynali panowie niż panie (6% vs. 2%).
Ostatnie miejsce należy do branży reklamy, promocji i marketingu. Jako hostessa, ulotkarz czy telemarketer zaczyna 3% badanych.