New Climate Institute co roku publikuje The Climate Change Performance Index 2023, prezentujący efektywność państw w zakresie zapobiegania zmianom klimatycznym.
W zestawieniu znalazło się 60 państw, które łącznie odpowiadają za ponad 90 proc. emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Kluczem to stworzenia rankingu jest system punktacji opracowany przez niemiecką organizację ekologiczną i rozwojową Germanwatch, współpracującą z New Climate Institute i Climate Action Network. Wyniki są prezentowane w oparciu o 14 wskaźników w następujących czterech kategoriach:
1. Emisje gazów cieplarnianych
2. Energia odnawialna
3. Zużycie energii
4. Polityka klimatyczna.
Które kraje najbardziej szkodzą klimatowi?
Ostatnie miejsce w zestawieniu zajął Iran, a zatem ten kraj według twórców rankingu najbardziej szkodzi planecie. Oczko wyżej uplasowała się Arabia Saudyjska. Trzecie miejsce od końca zajął Kazachstan. Te trzy kraje to zdecydowani liderzy w szkodzeniu planecie. Kolejne miejsca zajęły: Korea Południowa, Rosja, Kanada, Tajwan, Malezja, Australia. Dziesiąta od końca jest natomiast Polska. Wyżej uplasowały się Węgry. To jedyne kraje z UE, które na mapie Europy są oznaczone kolorem czerwonym. Wśród największych trucicieli znalazły się też Stany Zjednoczone (miejsce 52), Chiny (51) oraz Japonia (50). Te 14 krajów to najwięksi truciciele planety, oznaczeni na mapie świata kolorem czerwonym.
Liderzy w ekologii
Aktualnym liderem w łagodzeniu skutków zmian klimatu pozostaje Dania. Podobnie jak w poprzednim roku, przewodzi ona w niemal wszystkich poszczególnych kategoriach w indeksie. Drugie miejsce przypadło Szwecji. Na podium stanęło też Chile.
Pełne zestawienie można znaleźć TUTAJ.
Jakie są najważniejsze ustalenia The Climate Change Performance Index 2023?
- Obecny kryzys energetyczny wyraźnie pokazuje, jak bardzo świat pozostaje uzależniony od paliw kopalnych. Jednak wiele krajów wykorzystało ten moment jako punkt zwrotny do ambitnego łagodzenia skutków zmian klimatu poprzez szybką poprawę efektywności energetycznej i energii odnawialnej - czytamy we wstępie do tegorocznego zestawienia. - Kraje takie jak Chile, Maroko i Indie (zajmujące miejsca od 6 do 8) konsekwentnie osiągają dobre wyniki i zbliżają się do wiodących krajów takich jak Dania i Szwecja (zajmujących miejsca 4 i 5). Jednak największy emitent, Chiny, pozostaje w tyle, spadając w nowym indeksie o 13 pozycji (obecnie na miejscu 51) do kategorii "bardzo niski" i dołączając do drugiego największego emitenta, USA (miejsce 52). Żaden z 60 największych emitentów nie znajduje się jeszcze na ścieżce 1,5°C, co oznacza, że pierwsze trzy miejsca w indeksie pozostają niezajęte.