Ekolodzy od lat alarmują, że zmian klimatycznych wywołanych działalnością człowieka nie da się zatrzymać i że będą one miały katastrofalne skutki dla całej planety. Tym razem eksperci z Climate Central przygotowali symulację, pokazującą jak w ciągu najbliższych lat może zmienić się mapa świata, jeśli ludzkość nie zmieni swojego podejścia do środowiska przyrodniczego.
Przy tworzeniu symulacji wykorzystano m.in. raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) – AR6 oraz raport techniczny dotyczący wzrostu poziomu morza opracowany przez grupę zadaniową rządu USA.
Na podstawie dokumentów sporządzono CoastalDEM, czyli cyfrowy model wysokościowy, uwzględniający jak w przyszłości poziom wód wpłynie na topografię.
Dzięki pracy specjalistów z Climate Central można zobaczyć, które obszary w 2050 roku mogą znaleźć się pod wodą oraz które będą zagrożone powodziami.
Jak widać za ponad 20 lat z mapy Polski może zniknąć duża część Gdańska, spory obszar Szczecina, Stegna, Sztutowo, Frombork oraz Elbląg.
Warto także zobaczyć, jak zmiany klimatyczne wpłyną na inne obszary. Na symulacji można dostrzec, że niemal połowa Holandii znalazłaby się pod wodą.
Jak zaznaczają specjaliści, mapa jest jedynie prognozą obarczoną ryzykiem błędu, jednakże warto mieć na uwadze, że do jej sporządzenia wykorzystano sprawdzone dane.
Czy człowiek to najbardziej inwazyjny gatunek na Ziemi?
Jakie inne gatunki zwierząt i roślin wpływają destrukcyjnie na nasze środowisko? Kto ponosi winę za zmiany klimatyczne?
Posłuchaj podcastu "DROGOWSKAZY"
Listen to "O inwazyjnych gatunkach i kryzysie bioróżnorodności. DROGOWSKAZY" on Spreaker.