Wybór imienia dla dziecka
Dla przyszłych rodziców wybór imienia dla swojego dziecka to niezwykle ciężka decyzja. Często decydujemy się, by odziedziczyło je po dziadkach czy pradziadkach, ale nie zawsze. Czasami kierujemy się swoimi ulubionymi artystami czy filmami.
Czy mamy całkowitą dowolność jeśli chodzi o wybór imienia? Nie do końca. Rada Języka Polskiego wskazuje, że urzędnik stanu cywilnego ma prawo odmówić nadania konkretnego imienia, jeśli uzna je za zbyt długie, zdrobniałe, nieprzyzwoite lub ośmieszające. Ale nie tylko.
Lista imion "zakazanych"
Rada Języka Polskiego zaleca także, by imiona nadawane były w formie przyswojonej przez język polski, na przykład: Jan zamiast John lub Johann, Katarzyna zamiast Catherine. Istnieją także wytyczne co do unikania imion pochodzących od powszechnych wyrazów, takich jak antena, goździk itp., oraz unikania imion pochodzących od nazw geograficznych, na przykład Korea czy Malta. Imiona nadawane w Polsce powinny być zgodne z regułami gramatycznymi i ortograficznymi języka polskiego. Ponadto imię powinno jednoznacznie określać płeć dziecka zgodnie z zasadami językowymi, unikać pisowni archaicznej, stosować zamiast "x" literę "ks".
Choć to są tylko wytyczne, warto zachować zdrowy rozsądek przy wyborze imienia dla naszej pociechy. Pamiętajmy, by nie spowodować, że w przyszłości nasze dzieci będą wyśmiewane przez zły wybór rodziców.
Znaleźliśmy dla Was najbardziej zaskakujące przykłady imion, które nie spełniają wytycznych Rady Języka Polskiego. Jakie imiona chcieli nadać dzieciom rodzice? Sprawdźcie w naszej galerii.