Orest Lenczyk

i

Autor: MICHAL DYJUK/REPORTER Orest Lenczyk

sport

Nie żyje Orest Lenczyk. Wieloletni trener Wisły Kraków. Miał 81 lat

2024-06-12 8:59

Przykre informacje dotarły do nas ze świata sportu. We wtorek, 11 czerwca zmarł Orest Lenczyk - ceniony i utytułowany trener piłkarski. Przez wiele lat współpracował z Wisłą Kraków. Był także trenerem m.in. Ruchu Chorzów i Śląska Wrocław. Miał 81 lat.

Oresta Lenczyka w mediach społecznościowych pożegnał m.in. Ruch Chorzów.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Oresta Lenczyka, byłego trenera Ruchu. Miał 81 lat.

Całej Rodzinie Pana Oresta, wszystkim bliskim, przyjaciołom, znajomym i każdemu, kogo dotknęła Jego śmierć, składamy najszczersze kondolencje - czytamy we wpisie na portalu X.

Lenczyk urodził się 28 grudnia 1942 roku w Sanoku. Ukończył przygotowanie pedagogiczne w Studium Nauczycielskim Wychowania Fizycznego w Gdańsku-Oliwie, a w latach 1964-68 studiował na Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, uzyskując tytuł magistra.

By piłkarzem klubów niższych klas, a na początku lat 70. rozpoczął pracę szkoleniową.

Prowadził Karpaty Krosno, Siarkę Tarnobrzeg, jako asystent pracował w Stali Rzeszów, Stali Mielec i Wiśle Kraków, w której w 1977 roku rozpoczął samodzielną pracę na poziomie ekstraklasy. W najwyższej klasie rozgrywkowej po raz ostatni zasiadł na ławce w maju 2014. W krajowej elicie łącznie prowadził drużyny - według różnych statystyk - w ok. 580 meczach.

Po kilka razy podejmował pracę w Wiśle Kraków, Ruchu Chorzów, Śląsku Wrocław, Widzewie Łódź, GKS Katowice, GKS Bełchatów, trenował też Pogoń Szczecin, Cracovię i Zagłębie Lubin.

"Białą Gwiazdę" dwukrotnie doprowadził do mistrzostwa Polski (w 1978 i 2001), ze Śląskiem sięgnął po tytuł w 2012 roku. Jego drużyny łącznie sześć razy zakończyły sezon w czołowej trójce ekstraklasy. Superpuchar Polski wywalczył z GKS Katowice w 1995 roku i Śląskiem w 2012.

W 1979 roku awansował z Wisłą Kraków do ćwierćfinału Pucharu Europy, z Ruchem Chorzów w 1998 roku osiągnął finał Pucharu Intertoto, a w 2014 roku z Zagłębiem Lubin dotarł do finału Pucharu Polski.

Słynął z twardej ręki, zamiłowania do przygotowania fizycznego, duży nacisk kładł na sprawność ogólną zawodników. W czasie kariery trenerskiej długo współpracował z dr. Jerzym Wielkoszyńskim, fizjologiem i specjalistą fizjoterapii.

Tygodnik "Piłka Nożna" dwukrotnie - w 1990 i 2006 roku - przyznał mu tytuł Trener Roku. W 2011 roku został uznany najlepszym szkoleniowcem Ekstraklasy.

Na stałe mieszkał w Krakowie. Jego pasją była muzyka poważna, w tym filharmoniczna

Parada Smoków 2024 w Krakowie

Tak wygląda świeżo upieczona żona Adama Buksy. Kim jest małżonka reprezentanta Polski?

EURO OD KULIS tajemnice wielkich turniejów. SuperSport
Źródło: Nie żyje Orest Lenczyk. Wieloletni trener Wisły Kraków. Miał 81 lat