Ordo Iuris wydało poradnik dla prokuratorów ze wskazówkami, jak ścigać aborcję

i

Autor: scigajmyaborcje.pl print screen/Facebook

Ordo Iuris wydało poradnik dla prokuratorów ze wskazówkami, jak ścigać aborcję. "Stop bezkarności aborcyjnej mafii"

2022-09-08 10:04

Organizacja Ordo Iuris wydała poradnik dla prokuratorów, w którym szczegółowo omówiła podstawy prawne pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za udzielanie pomocy w dokonaniu aborcji. Instrukcje dla prokuratorów zamieszczono na nowej stronie internetowej scigajmyaborcje.pl.

Stop bezkarności aborcyjnej mafii - napisał Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris na Facebooku, ogłaszając tym samym publikację specjalnego poradnika dla prokuratorów, zawierającego podstawy prawne ścigania za udzielanie pomocy w dokonaniu aborcji.

W poście na Facebooku zamieszczono także link do komentarza adw. Jerzego Kwaśniewskiego, prezesa Ordo Iuris. 

- Chcąc zatrzymać śmiercionośny przemysł, nasi eksperci przygotowali poradnik dla prokuratorów, w którym wyjaśniamy podstawy prawne pociągnięcia do odpowiedzialności za udzielanie pomocy w aborcji, dostarczanie środków poronnych oraz ich reklamę. Nie są to sprawy oczywiste, a pogłębiony wywód prawny jest niezbędny, by rozwiać wątpliwości śledczych - napisał Jerzy Kwaśniewski. - Poradnik przekazaliśmy do Prokuratury Krajowej wraz z zawiadomieniem, inicjującym szereg konkretnych postępowań.

Poradnik z instrukcjami dla prokuratorów został zamieszczony na nowej stronie internetowej scigajmyaborcje.pl. Licząca 30 stron publikacja, składa się z 7 rozdziałów. Pierwszy to Słowo wstępu, z którego można się dowiedzieć, w jakim celu powstał poradnik. 

- Organizacje zaangażowane w tzw. wsparcie aborcyjne jawnie drwią z polskiego prawa. W kraju, w którym obowiązujące przepisy wprost zakazują przerywania ciąży poza określonymi sytuacjami, szczegółowo wymienionymi w ustawie z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży („Ustawa o planowaniu rodziny”)1, od lat bezkarnie oferowana jest aborcja farmakologiczna i turystyka aborcyjna - można przeczytać we wstępie do poradnika. 

W kolejnych rozdziałach można się dowiedzieć, czym jest aborcja na gruncie prawnych, w jakich sytuacjach jest dopuszczona prawnie, wymieniono kanały dystrybucji środków poronnych i podstawy ścigania reklamy produktów leczniczych, a także opisano, jak należy karać za pomoc w „pozbywaniu się niechcianych dzieci”. 

W rozdziale Postawy prawne ścigania aborcji farmakologicznej omówiono artykuł 152. Kodeksu Karnego i wskazano, że kodeks ma także zastosowanie w przypadku "działania wywołującego poronienie farmakologicznie". W poradniku wytłuszczono następujący fragment: 

"Sprawca odpowiada karnie bez względu na to, czy pomoc wzbudziła w kobiecie ciężarnej zamiar aborcji czy tylko upewniła w chęci wykonania tego zabiegu". 

Poza poradnikiem dla prokuratorów, Ordo Iuris przygotowało także wzór zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jak pisze prezes organizacji, dzięki temu "każdy będzie mógł samodzielnie zażądać od organów ścigania reakcji na bezprawną promocję środków poronnych i pomocnictwo w dokonaniu nielegalnej aborcji". Kwaśniewski zapewnił także, że pracownicy OI są gotowi do udzielenia każdemu zgłaszającemu niezbędnej pomocy prawnej.

Facebookowy post Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris wywołał sporo komentarzy, w większości krytycznych. Ze względu na wulgaryzmy nie będziemy ich przytaczać.  

PARADA WOLNOŚCI Łódź 2022