zakaz handlu w niedziele

i

Autor: getty images

Handel

Nowy pomysł na zmiany w zakazie handlu w niedzielę. Dobry dla wszystkich?

2024-04-08 15:22

Rozmowy na temat przywrócenia wolnego handlu w niedzielę rozpalają emocje zarówno pracowników, jak i klientów. Trudno w tej sprawie znaleźć konsensus. Związkowcy mają jednak pomysł, który ma pogodzić zwaśnione strony konfliktu.

Nowy pomysł na zmiany w zakazie handlu. Dobry dla wszystkich?

Jedni chcieliby przywrócenia niedziel handlowych, inni nawet nie chcą o tym słyszeć. Również wśród koalicji rządzącej nie ma w tej kwestii jednego stanowiska. Za przywróceniem wolnego handlu są Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska. Innego zdania jest Lewica.

Teraz swoją propozycję przedstawili związkowcy z OPZZ w rozmowie z „Faktem”.

– Otrzymaliśmy jednoznaczne stanowisko od naszej branży zrzeszającej pracowników handlu, która potępia jakiekolwiek zmiany w zakresie wolnych niedziel dla pracowników handlu. Po początkowym chaosie i problemach z wdrażaniem tej ustawy trzeba przyznać, że pracownicy handlu dość jednoznacznie pozytywnie oceniają obecnie obowiązujące przepisy – powiedział dziennikowi Sebastian Koćwin wiceszef OPZZ.

Przyznał jednak, że nawet w OPZZ opinie na temat są podzielone.

– Wielu pracowników czuje się pominiętych. Niedziela to jedyny dzień, kiedy mogli spokojnie robić zakupy – dodaje Sebastian Koćwin. – Na pewno będziemy iść w kierunku wywalczenia co najmniej dwóch wolnych niedziel zapisanych w Kodeksie pracy dla pracowników wszystkich branż – mówi "Faktowi" Koćwin.

Obecnie Kodeks pracy zapewnia pracownikom etatowym przynajmniej jedną niedzielę wolną od pracy w miesiącu.

Co o przywróceniu handlu myślą Polacy?

Jak wynika z badania UCE Research, 46 proc. badanych jest za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę, a jego utrzymanie popiera 44 proc. respondentów.

***

10 supermarketów, które zniknęły z Polski. Pamiętasz je?

Tak Polacy omijają zakaz handlu. Korzystają na tym Niemcy