Uczelnia

i

Autor: pixabay, zdjęcie ilustracyjne

rok akademicki

Nowi studenci na łódzkich uczelniach. Psychologia i biologia kryminalistyczna najbardziej obleganymi kierunkami

2024-10-02 17:56

Łódzkie uczelnie publiczne wspólnie zainaugurowały w środę uroczyście rok akademicki 2024/2025. W sumie kształci się na ich ok. 60 tys. studentów. Ich rektorzy zadeklarowali dalszą międzyuczelnianą współprace w ramach Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego.

To druga wspólna inauguracja nowego roku akademickiego wszystkich łódzkich uczelni publicznych zrzeszonych w Łódzkim Partnerstwie Akademickim: Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Podobnie jak przed rokiem uroczystość zorganizowano w Filharmonii Łódzkiej.

- Przed rokiem niektórzy mówili, że to pierwsza i ostatnia wspólna inauguracja roku akademickiego. A jednak nie. Jesteśmy zdeterminowani, żeby współpracować, żeby pokazywać, że jesteśmy prawdziwym partnerstwem. To oznacza, że każda uczelnia robi wszystko, by współpracować z pozostałymi, ale jednocześnie zachowuje swoją oryginalność, niezależność i własną drogę rozwoju. Nie przeszkadza fakt, że jesteśmy różni, bo nauka nie zna granic – podkreślił na konferencji prasowej rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik.

Przypomniał, że porozumienie zawiązano, by wykorzystywać potencjał łódzkich publicznych szkół wyższych dla ich wspólnego rozwoju i dobra. Wszyscy rektorzy zadeklarowali dalszą chęć współpracy polegającej m.in. na realizacji wspólnych projektów badawczych, tworzenia interdyscyplinarnych kierunków studiów i rożnego rodzaju wydarzeń oraz inicjatyw.

Rektorzy z optymizmem patrzyli na rozpoczynający się rok akademicki, zwracając uwagę na dobrą rekrutację.

- Prowadzenie wyższej uczelni musi łączyć się z optymizmem. Za Uniwersytet Łódzki odpowiedzialność przejęła nowa ekipa z zupełnie nowymi funkcjami w Kolegium Rektorskim, będącymi ewenementem w skali kraju. Bardzo zależy nam na tym, żeby Uniwersytet Łódzki był uniwersytetem ludzkim, miał przyjazne podejście do pracy wszystkich pracowników i miał zrozumienie ich potrzeb. Mam nadzieję, że będziemy w tym aspekcie się wyróżniać – przyznał nowy rektor UŁ prof. Rafał Matera.

Na łódzkich uczelniach publicznych będzie studiowało w sumie ok. 60 tys. studentów, w tym wielu nowych żaków. Na UŁ w roku akademickim 2024/2025 naukę rozpocznie 7,5 tysiąca nowych studentów. W pierwszej trójce najbardziej obleganych kierunków były psychologia, biologia kryminalistyczna oraz marketing. Politechnika Łódzka przyjęła ok. 3,2 tysiąca nowych studentów na studiach pierwszego stopnia i około 700 na studiach drugiego stopnia. Największą popularnością cieszyły się kierunki związane z informatyką i zarządzaniem, w tym te prowadzone w języku angielskim, a także automatyka i robotyka, logistyka, architektura.

- Rozpoczynamy cudowny rok akademicki. Czy on będzie trudny, zobaczymy po jego zakończeniu. Myślę, że wszyscy czekamy na nowe wyzwania, a jeśli chodzi o problemy – to jesteśmy po to, żeby je rozwiązywać. Tradycyjnym +Vivat Academia, Vivant Professores+ wszystkim życzę fantastycznego roku akademickiego – dodał prof. Jóźwik.

Progi Uniwersytetu Medycznego przekroczy 2,4 tys. nowych studentów. Najpopularniejsze kierunki w tegorocznym naborze to stomatologia i medycyna.

"Kierunek lekarski rozpoczyna 700 studentów, z czego 200 osób to żołnierze będący jednocześnie studentami Akademii Wojsk Lądowych. Łącznie w Uniwersytecie Medycznych kształcimy obecnie ok. 750 lekarzy w mundurach" – poinformował rektor UMedu prof. Janusz Piekarski.

Z kolei naukę w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego rozpocznie 197 nowych studentów, a najbardziej obleganymi kierunkami były: projektowanie graficzne, animacja, grafika, biżuteria, projektowanie ubioru. W Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia przyjęto 265 studentów. Tu największą popularnością cieszył się musical oraz wokalistyka jazzowa i estradowa.

Rektorzy obu uczelni artystycznych wśród głównych problemów działalności zwrócili uwagę na prowadzenie szkół doktorskich, bo - jak podkreślili - nie otrzymują one dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W związku z tym, obie szkoły dysponują jedynie dwoma miejscami, choć zainteresowanie tą formą kształcenia jest bardzo duże.

 - Wchodzę w nową kadencję z nadzieją, że może uda się zmienić ustawę o szkolnictwie wyższym i stanowiący jej trzon ewaluację uczelni. Warto bowiem uwzględnić w niej wiele czynników, które szczególnie w przypadku uczelni artystycznych de facto nie przekłada się na czynniki prorozwojowe, czy projakościowe, lecz nas hamują – dodała z kolei dr hab. Milenia Fiedler, rektor Szkoły Filmowej, która przyjęła 244 nowych studentów.

Podczas inauguracji wykład pt. "Po co nam czternasta Alicja? Czyli o sensie ponowionych przekładów" wygłosił prof. Jerzy Jarniewicz z Wydziału Filologicznego UŁ, poeta, tłumacz, literaturoznawca, laureat Nagrody Literackiej NIKE 2022.

"RZ" czy "SZ"? Czy wiesz jak je poprawnie zapisać te słowa? Rozwiąż quiz dla mistrzów ortografii

Pytanie 1 z 10
"RZ" czy "SZ" - która pisownia jest poprawna?
FB_Nie róbmy jaj! To co zrobił Obajtek będzie rozliczone