Na terenie Orientarium Zoo Łódź w ostatnim czasie zamieszkało kilka nowych zwierząt. Na wybiegu dla wielbłądów zadomowił się już młody samiec, który dołączył do samicy Lamiji.
- Oba wielbłądy są w podobnym wieku, to młode osobniki - mówi Barbara Wicińska, kierownik działu hodowlanego łódzkiego zoo. - Samica jest bardzo kontaktowa. Samiec współpracuje z opiekunami - choć im będzie starszy, tym bardziej trzeba będzie wykazywać się ostrożnością. Wielbłądy mocno chronią swoje partnerki.
Do zoo niedawno dotarły też dwie samice i jeden samiec gwanako, które odmłodzą łódzkie stado tych zwierząt. Z kolei w pawilonie nocnym do dwóch samic dołączył samiec galago senegalskiego. Nowe zwierzęta można oglądać codziennie, w godzinach od 9:00 do 19:00.
Jedne zwierzęta przyjeżdżają, a inne wyjeżdżają. Z łódzkiego zoo do ogrodu w Krakowie wyjechał urodzony tutaj binturong orientalny, a drugi osobnik już wkrótce wyruszy w podróż do Francji.
- Nie wszystkie gatunki tworzą stada. Niektóre mogą tworzyć konkurencję dla swoich rodziców, unikamy w ten sposób konfliktów, które mogłyby się narodzić - wyjaśnia Barbara Wicińska. - W naturze często jest tak, że młode samce, w pewnym momencie swojego życia, są wyganiane i muszą poszukać swojej partnerki i z nią stworzyć nową rodzinę. W przypadku zwierząt zamieszkujących ogrody zoologiczne o gatunki dba koordynator. To właśnie on odpowiada za programy hodowlane i odpowiedni dobór osobników.