Nowe laboratorium na Politechnice Łódzkiej

i

Autor: Politechnika Łódzka

Łódź

Nowe laboratorium na Politechnice Łódzkiej. Studenci mogą wcielić się w kobiety w ciąży lub chorych

2024-05-31 12:16

Na Politechnice Łódzkiej powstało nowe laboratorium, w którym będą projektowane i badane urządzenia, w tym prototypy. Studenci, wcielając się w kobiety w ciąży lub osoby niepełnosprawne, będą testować, czy ich projekty sprawdzą się w codziennym życiu.

Na Politechnice Łódzkiej otwarte zostało laboratorium projektowania uniwersalnego „Design 4 All”. Jak sama nazwa wskazuje, z laboratorium będą mogli korzystać nie tylko studenci, ale również projektanci i przedsiębiorcy z zewnątrz.

W „Design 4 All” na 1000 mkw. powierzchni znajdują się trzy laboratoria:

  • FabLab - do dyspozycji studentów będzie farma drukarek 3D, ploter laserowy, frezarki i tokarki sterowane numerycznie, a także stanowiska VR (wirtualnej rzeczywistości)
  • LabVR - w centrum wirtualnej rzeczywistości znajduje się sprzęt mający umożliwić np. odczuwanie ciąży, niepełnosprawności czy turbulencji, a wszystko w bezpiecznych warunkach laboratorium
  • LabASE - dział symulacji ergonomicznych, wyposażony m.in. w system przechwytywania ruchu ciała, monitorujący aktywności fizyczne czy rejestrujący tętno

- Laboratorium może być wykorzystywane przez studentów zajmujących się ergonomią. Projektowanie może bowiem zawierać ograniczenia, które wynikają z nas samych albo z faktu, że los spowodował konieczność innego przygotowania do życia. W laboratorium możliwe jest badanie projektów i prototypów z perspektywy osób, które mają szczególne, życiowe potrzeby - podkreśla rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Krzysztof Jóźwik.

W nowym laboratorium do dyspozycji młodych badaczy są okulary imitujące różne poziomy wad wzroku i naszpikowane elektroniką urządzenia badawcze, które pozwalają sprawdzić, czy sprzęty (także te najprostsze) są przyjazne np. dla kobiet w ciąży czy seniorów borykających się z określonymi dolegliwościami. To pozwoli już na etapie prototypu dostosować projekty do wymagań określonych grup odbiorców. Korzystając z kombinezonu imitującego zaawansowaną ciążę, zwyrodnienia stawów, choroby kręgosłupa, czy urazy obniżające sprawności, projektant będzie mógł osobiście sprawdzić, jak jego projekt będzie służył takim osobom.

- Mamy przyrządy symulujące różne stany - niedowidzenie, konkretne choroby, niepełnosprawność czy starość - informuje prof. Grzegorz Granosik.

Politechnika Łódzka przeprowadziła już spotkania studentów z kół naukowych i doktorantów z menedżerami firm z branży automatyki i robotyki. Dla biznesu to możliwość skorzystania z badań naukowych czy testowania prototypów. Dla studentów, zdobycie praktyki przy projektowaniu, ale też szansa na znalezienie dobrej pracy.

Rewolucja przy kładce w Warszawie. Kierowcy się wściekną!