Odszedł Sławomir Kryński, ceniony reżyser, scenarzysta i pedagog. Miał 73 lata. Informację o jego śmierci podano na profilu Polskich Nagród Filmowych Orły.
Sławomir Kryński – twórca z pasją
Sławomir Kryński urodził się w 1952 roku w Łodzi. Po ukończeniu filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim, związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Od 1982 roku dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, gdzie pracował jako wykładowca. Był cenionym opiekunem artystycznym i konsultantem scenariuszowym wielu studenckich etiud.
Kryński miał okazję współpracować z wybitnymi postaciami polskiego kina, takimi jak Wojciech Jerzy Has, Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska, Jan Frycz, Katarzyna Figura czy Michał Piela.
Najważniejsze filmy Sławomira Kryńskiego
Największe uznanie przyniosły mu filmy: "Dziecko Szczęścia" (1991), "Księga wielkich życzeń" (1997) oraz "Listy miłosne" (2001), które zdobyły nominacje na festiwalu w Gdyni.
Widzowie zapamiętali go również dzięki komediom: "To nie tak jak myślisz, kotku" (2008) oraz "Pokaż kotku, co masz w środku" (2011). Ostatnim filmem w jego dorobku byli "Podejrzani zakochani" z 2013 roku.
W uznaniu swoich zasług dla kultury, Sławomir Kryński został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2016 r.) oraz Brązowym Krzyżem Zasługi (2018 r.). Był także członkiem Polskiej Akademii Filmowej.
