Prof. dr hab. Bogdan Dowlasz zmarł w Łodzi 1 lutego. Jak podała uczelnia, z którą był związany od lat 70. ubiegłego wieku, zasługi muzyka dla rozwoju polskiej sztuki akordeonowej w zakresie wykonawczym, pedagogicznym i kompozytorskim – jako twórcy bogatego repertuaru na akordeon solo, kameralnie i z orkiestrą - są nie do przecenienia. W historii łódzkiej Akademii zapisał się również jako rektor, kierownik Katedry Akordeonistyki i Interpretacji Muzyki Współczesnej oraz kierownik Studiów Doktoranckich.
Odszedł artysta, kompozytor, pedagog, człowiek bardzo wszechstronny i utalentowany, odważny w swoich działaniach, pełen pasji, energii i planów na przyszłość. Niedawno obchodził jubileusz 75-lecia, który uświetniliśmy koncertem podczas ostatniego AŻ Festiwalu. Chcieliśmy w ten sposób uhonorować Pana Profesora, który długie lata był związany z Akademią. W latach 90. prowadził ją jako rektor – pełnił tę zaszczytną funkcję przez dwie kadencje
- podkreśliła rektor Akademii Muzycznej w Łodzi prof. dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz.
Na polu artystycznym z prof. Bogdanem Dowlaszem wielokrotnie współpracował prof. dr hab. Łukasz Błaszczyk, prorektor ds. artystycznych i promocji łódzkiej A.M., a jednocześnie skrzypek i dyrygent.
W ubiegłym roku razem z Orkiestrą Kameralną PRIMUZ i solistką Elwirą Śliwkiewicz-Cisak nagraliśmy jego Concerto vigoroso na akordeon, orkiestrę smyczkową i perkusjonalia. Profesor uznał, że nie będzie uczestniczyć w próbach, a po wysłuchaniu nagrania powiedział szczęśliwy, że efekt jest znacznie lepszy niż się spodziewał. Obiecał, że jeszcze coś dla naszej orkiestry napisze. Bardzo to było miłe i nobilitujące. Wielka szkoda, że planów nie uda się już zrealizować
- zaznaczył prof. Błaszczyk.
Życiorys prof. dr hab. Bogdana Dowlasza
Prof. dr hab. Bogdan Dowlasz (1949-2025) ukończył Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar (Niemcy), gdzie studiował grę na akordeonie oraz teorię muzyki i kompozycję. Od 1974 roku związany z Akademią Muzyczną w Łodzi, gdzie prowadził klasę akordeonu i w latach 1993–1999 sprawował funkcję rektora uczelni. W latach 2007-2014 był kierownikiem Katedry Akordeonistyki i Interpretacji Muzyki Współczesnej, a w latach 2008-2013 kierownikiem studiów doktoranckich. W roku 1996 uzyskał tytuł profesora, a w 1999 został mianowany profesorem zwyczajnym.
Prowadził zajęcia oraz wykłady na mistrzowskich kursach interpretacji w Polsce i za granicą. Uczestniczył w licznych sesjach naukowych i sympozjach, wygłaszając referaty z zakresu problematyki gry na akordeonie, muzyki akordeonowej oraz historii akordeonistyki. Był jurorem konkursów w Polsce, Austrii, Holandii, Niemczech, Chorwacji, na Węgrzech, we Włoszech oraz na Litwie i Słowacji.
Wielu studentów jego klasy to laureaci konkursów krajowych i międzynarodowych. Był promotorem lub recenzentem w przewodach kwalifikacyjnych I i II stopnia, doktorskich, habilitacyjnych, a także w postępowaniach o nadanie tytułu naukowego profesora sztuk muzycznych w Polsce i Austrii. Jest autorem recenzji i ekspertyz z zakresu dydaktyki, wykonawstwa i twórczości kompozytorskiej, a także programów nauczania dla szkół muzycznych wszystkich stopni.
Brał udział w licznych festiwalach, dokonując prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich i zagranicznych. Jako solista i kameralista występował w kraju i za granicą – wziął udział w niemal tysiącu koncertów.
W jego dorobku kompozytorskim znajdują się utwory solowe i kameralne oraz muzyka teatralna. Jest laureatem wielu nagród w konkursach kompozytorskich w Polsce, Austrii i we Włoszech. Wiele jego kompozycji weszło do obowiązkowego repertuaru krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych.
Profesor Bogdan Dowlasz pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich (do stycznia 2018), był członkiem zarządu Förderverein für internationale Akkordeonwettbewerbe Klingenthal (Niemcy), członkiem Rady Oddziału Łódzkiego Polskiej Akademii Nauk i ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Został odznaczony Medalem Złotym za Długoletnią Służbę, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotą Honorową Odznaką Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.