Ulubione świąteczne zwyczaje Polaków
Platforma Preply przy współpracy z ARC Rynek i Opinia przepytała ponad 1000 Polaków o ich podejście do nadchodzących świąt. Nikogo nie powinno zaskoczyć to, że 97 proc. Polaków obchodzi święta, a 79 proc. przyznaje, że je lubi. Większość z nas, bo aż 90 proc. traktuje Boże Narodzenie jako czas dla rodziny i właśnie w gronie najbliższych zamierza spędzi święta.
Platforma Preply zapytała także Polaków o to, jakie tradycje kultywują w swoich domach. Na dzielenie się opłatkiem wskazało aż 85 proc. badanych, co pokazuje, że jesteśmy tradycjonalistami i pozostajemy wierni lokalnym korzeniom. Zwyczaj dzielenia się opłatkiem jest bowiem rozpowszechniony tylko w Polsce oraz na Słowacji, Litwie, Białorusi, Ukrainie i w Czechach.
Polecany artykuł:
Drugim najpowszechniejszym zwyczajem jest ubieranie choinki. Takiej odpowiedzi udzieliło 83 proc. respondentów. Numer trzy to dawanie prezentów, na co wskazało 78 proc. badanych.
Kolejne miejsce to znowu umiłowanie polskich tradycji. 64 proc. ankietowanych twierdzi, że pozostawia na stole dodatkowe nakrycie, a 60 proc. umieszcza sianko pod wigilijnym obrusem.
Zachowanie postu deklaruje natomiast 53 proc. z nas, tyle samo ankietowanych dba o to, by na stole było 12 potraw. Modlitwę przed kolację praktykuje 52 proc. badanych. Jeszcze mniej Polaków uczęszcza na pasterkę - 41 proc., a tylko co czwarty wysyła bliskim kartki świąteczne.
Polecany artykuł:
Dane z raportu Preply „Boże Narodzenie – zwyczaje, oczekiwania i plany” są zbieżne z naszym ogólnym podejściem do świąt. Mimo chrześcijańskiej genezy Bożego Narodzenia jedynie 57 proc. Polaków traktuje je jak święto głównie religijne.
- Chociaż noszenie świątecznych sweterków, chodzenie na jarmarki świąteczne czy rodzinne oglądanie „Kevina samego w domu” jest dla sporej części Polaków nieodłącznym elementem świąt, to spora część z nich wciąż pozostaje wierna tradycjom. Mimo dużej otwartości na zachodnie trendy, wiele z zagranicznych zwyczajów się tu nie przyjęło. Można zaliczyć do nich np. pozostawianie skarpet na prezenty od mikołaja czy amerykańską zabawę zwaną White Elephant, która jest czymś na wzór polskich mikołajek – komentuje dane Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.