21 dni dodatkowego urlopu
W zależności od stażu pracy pracownicy w Polsce mogą liczyć na 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli staż pracy jest krótszy niż 10 lat, to pracownikowi przysługuje 20 dni wolnych od pracy. Na dłuższy urlop mogą zaś liczyć osoby z dłuższym stażem. Nie każdy jednak wie, że Kodeks pracy przewiduje 21 dni dodatkowego urlopu dla osób, które łączą pracę ze studiami.
Urlop szkoleniowy w takim wymiarze przysługuje studentom ostatniego roku akademickiego, niezależnie od tego, czy są to studia jednolite magisterskiego, pierwszego stopnia czy drugiego. W przepisach przewidziano tyle dni wolnego, żeby student mógł się przygotować do obrony pracy dyplomowej. Jak czytamy na portalu bezprawnik.pl, urlop szkoleniowy nie przysługuje jednak w przypadku studiów podyplomowych.
Co istotne, biorąc urlop szkoleniowy, pracownik może liczyć na pełne wynagrodzenie.
Urlop szkoleniowy dla maturzysty
W przepisach przewidziano także krótszy urlop szkoleniowy dla pracowników przystępujących do egzaminów eksternistycznych, do matury, a także do egzaminu zawodowego lub potwierdzającego zdobycie kwalifikacji. Wówczas pracownik może liczyć na 6 dni dodatkowego urlopu.