Park Ocalałych w Łodzi
Park został oficjalnie otwarty 30 sierpnia 2004, w dniu 60. rocznicy likwidacji getta. Znajduje się pomiędzy ulicami Wojska Polskiego a Źródłową w Łodzi. Miejsce ma upamiętniać osoby, które przeszły przez istniejące w czasie II wojny światowej Ghetto Litzmannstadt, będące jednym z elementów realizacji planu eksterminacji Żydów III Rzeszy.
Pomysłodawczynią parku była Halina Elczewska, która przeżyła łódzkie getto. W parku odsłonięto również pomnik-głaz, upamiętniający tragiczne wydarzenia lat 1940-1944. Na nich znajdują się napisy w czterech językach: polskim, angielskim, hebrajskim i jidysz.
Również na terenie parku posadzono już łącznie ponad 400 drzew. Wszystkie mają miano "drzewka pamięci" osób, które ocalały. Jako pierwsza, swoją roślinę "osłoniła" właśnie Halina Elczewska. Drzewka zostały ponumerowane i wpisane do rejestru, a ocaleni otrzymali certyfikaty z nazwiskiem i numerem drzewka.
A parku znajduje się też 10-metrowy Kopiec Pamięci, który pełni funkcję punktu widokowego Na szczycie kopca znajduje się pomnik-ławeczka Jana Karskiego.
Polecany artykuł:
Na terenie parku znajduje się Centrum Dialogu im. Edelmana
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana to szklano-ceglany budynek znajdujący się na terenie Parku Ocalałych. Powstał w 2013 roku. Jego misją jest promocja międzykulturowego i międzyreligijnego dialogu oraz prezentacja dorobku różnych kultur. Oczywiście szczególny nacisk położony jest tu na kulturę żydowską, choć organizowane przez placówkę wystawy, panele, warsztaty i wykłady zahaczają także o tematykę innych krajów, jak Niemcy czy Ukraina.
Centrum prowadzi działania edukacyjne, szerząc wiedzę o różnych praktykach kulturowych i religijnych. Wspiera ideę tolerancji i walki z dyskryminacją, inicjuje dyskusje na temat życia w wielokulturowym i wielogatunkowym świecie.
Obecnie, w sezonie 2022/2023 w Centrum Dialogu znajduje się również Teatr Kamila Maćkowiaka.