Częściowe zaćmienie Słońca

i

Autor: Pixabay

Najgłębsze zaćmienie Słońca w Polsce od 7 lat. Kiedy będzie można je zobaczyć w Łodzi?

2022-10-25 11:50

We wtorek (25 października) będziemy mogli zaobserwować w Polsce najgłębsze zaćmienie Słońca od ponad 7 lat. W maksymalnej fazie zjawiska tarcza słoneczna będzie zakryta prawie w 50 proc. Zaćmienie Słońca w Łodzi rozpocznie o godz. 11.13, a fazę maksymalną osiągnie o godzinie 12.21. „Jak na warunki polskie, będzie to wydarzenie dość spektakularne” - podkreśla Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Kiedy będzie widać zaćmienie Słońca w Łodzi?

Częściowe zaćmienie Słońca będzie można zaobserwować w Polsce we wtorek, 25 października. Będzie to najgłębsze zaćmienie Słońca widoczne z naszego kraju od ponad 7 lat - w maksymalnej fazie zjawiska tarcza słoneczna będzie zakryta prawie w 50 proc. W Łodzi zaćmienie Słońca rozpocznie się o godz. 11.13, fazę maksymalną osiągnie o godz. 12.21, a zakończy się o godz. 13.30.

- Co prawda nie możemy się spodziewać, że spadnie jasność dnia, ponieważ ciemno robi się tylko podczas zaćmień całkowitych, natomiast jak na warunki polskie, będzie to zaćmienie dosyć głębokie i na pewno warte obserwacji - wyjaśnia Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Na wspólne oglądanie zaćmienie Słońca w Łodzi zapraszają do łódzkiego ogrodu botanicznego pracownicy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego przy ul. Pomorskiej. Spotkanie odbędzie się w centralnej części ogrodu botanicznego, tuż przy zegarach słonecznych. Wstęp do ogrodu botanicznego jest płatny zgodnie z cennikiem.

Jak obserwować zaćmienie Słońca?

Zaćmienie Słońca można obserwować samodzielnie z dowolnego miejsca w Polsce. Należy unikać jednak patrzenia na Słońce przez teleskopy lub lornetki, jeśli nie są wyposażone w odpowiednie filtry – w ten sposób możemy bowiem doprowadzić do uszkodzenia, a nawet utraty wzroku. Jeśli mamy do dyspozycji zwykły teleskop, najbezpieczniejszym sposobem obserwacji zaćmienia jest rzutowanie obrazu Słońca z teleskopu na ekran, którym może być ściana albo biała kartka. Patrzymy wtedy na rzutowany obraz, a nie w okular teleskopu.

Jeśli chcemy obserwować zaćmienie gołym okiem, musimy pamiętać, by osłabić blask Słońca. W tym celu można zastosować dostępne na rynku specjalne okulary do obserwacji zaćmień Słońca bądź folię mylarową. Do osłabienia blasku Słońca można też wykorzystać szkło spawalnicze, mocno zadymioną szybkę, zdjęcie rentgenowskie, lub płytę CD.

Na czym polega zaćmienie Słońca?

Zaćmienie Słońca zachodzi w momencie, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią, a Słońcem i przesłoni całkowicie lub częściowo tarczę słoneczną. Gdy tarcza Księżyca nie zakrywa całej tarczy słonecznej, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Przy zaćmieniu obrączkowym cała tarcza Księżyca przesłania Słońce, jednak Księżyc znajduje się zbyt daleko od Ziemi i widoczny na niebie rozmiar jego tarczy jest mniejszy niż rozmiar tarczy Słońca, co sprawia, że wokół ciemnej tarczy Księżyca widać jasny pierścień.

Najbardziej widowiskowe jest zaćmienie całkowite, gdy tarcza Księżyca zakrywa całą tarczę słoneczną. Najbliższe takie zaćmienie Słońca będzie można zaobserwować w Polsce dopiero 7 października 2135 roku. Znacznie wcześniej, bo już w 2026 r. całkowite zaćmienie Słońca będzie można oglądać w północnej Hiszpanii.

- Miłośnicy astronomii szczególnie czekają na rok 2027, ponieważ właśnie wtedy pas całkowitości będzie przebiegał przez Dolinę Królów w Egipcie, co nada zjawisku specyficzny, można nawet powiedzieć, że mistyczny klimat - mówi Przemysław Rudź. - Warto tu odwołać się do powieści „Faraon” Bolesława Prusa, w której nasz wielki pisarz opisuje to zjawisko i wykorzystuje je przez postać kapłana Herhora do panowania nad przerażonym ludem. Wyjątkowe, bo blisko 7-minutowe zjawisko, będzie jednym z najdłuższych zaćmień w XXI w.

Zaćmienie słońca w obserwatorium astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego