Nachodzą zmiany w zbiórce i recyklingu odpadów. Trzeba będzie segregować tekstylia

i

Autor: pixabay

Recykling

Nachodzą zmiany w zbiórce i recyklingu odpadów. Trzeba będzie segregować tekstylia

2024-07-11 15:58

Od nowego roku wejdą w życie duże zmiany dotyczące selektywnej zbiórki i recyklingu odpadów. Poza systemem kaucyjnym, o którym mówi się od dłuższego czasu, trzeba będzie zacząć segregować nowy rodzaj odpadów. Chodzi o zużyte ubrania i inne tekstylia.

Nachodzą zmiany w zbiórce i recyklingu odpadów

Od nowego roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, który obejmie jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 l, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 l oraz metalowe puszki o pojemności do 1 l. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 mkw., będą musiały odbierać takie puste opakowania i zwracać klientom pobraną wcześniej kaucję, natomiast pozostałe placówki handlowe, o mniejszej powierzchni, będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie.

To jednak nie jedyne zmiany, jakie nas czekają w nowym roku. Zgodnie z wymogami unijnej dyrektywy 2018/81 w Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące zbiórki i recyklingu zużytych tekstyliów. Gminy będą miały obowiązek przyjmowania zużytych tkanin, a zatem będą zmuszone do rozbudowy systemu PSZOK–ów bądź wprowadzenia innych rozwiązań.

Trzeba będzie segregować tekstylia

Według danych Komisji Europejskiej przeciętny obywatel UE każdego roku kupuje ok. 26 kg nowej odzieży i wyrzuca ok. 11 kg ubrań. Z kolei z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) zaledwie 12 proc. odpadów tekstylnych poddano recyklingowi. Przemysł modowy jest uznawany za jedno z największym zagrożeń dla środowiska. Zużywa więcej wody niż cały przemysł spożywczy. Emituje więcej gazów cieplarnianych niż wszystkie loty międzynarodowe i żegluga morska razem wzięte. Dodatkowo pochłania olbrzymie ilości środków chemicznych, nawozów i pestycydów, które trafiają do wód i gleby. UE chce zmniejszyć negatywny wpływ branży na środowisko. Zdaniem części ekspertów Polska nie jest przygotowana na wejście w życie nowych przepisów. Szczególnie w zakresie kompleksowego systemu zbiórki i przetwarzania zużytej odzieży, który umożliwiałby zwrócenie jej z powrotem do obiegu. Do zmian będą musieli przyzwyczaić się także konsumenci.

Miało być pięknie, a są śmieci. Mieszkańcy Sikawy załamani Parkiem Zbójnickim

W Bydgoszczy padł rekord Polski w grze na instrumentach z recyklingu!