Misja Axiom-4 w decydującej fazie. Astronauci wreszcie znaleźli na to czas

Za nami 13. dzień misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Środa była wyjątkowym dniem na ISS, ponieważ astronauci... mogli odpocząć. Stan realizacji podstawowych celów misji z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego pozostaje na poziomie 87 procent. Zostało jeszcze 5 eksperymentów.

Sławosz Uznański
Autor: AKPA/ AKPA

Za nami 13. dzień misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

W środę, 9 lipca, astronauci mogli odpocząć i zebrać siły na ostatni odcinek swojego pobytu na pokładzie ISS - podkreśliła POLSA. 14. dnia misji naukowo-technicznej IGNIS załoga będzie pracować nad pięcioma eksperymentami.

Jak zaznaczyła Agencja, „dzięki misji IGNIS cały świat usłyszał już o polskim astronaucie. Jednak nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają… polskie pierogi”.

POLSA napisała, że każdemu z członków misji Ax-4 towarzyszy jego własny zestaw potraw związanych z domem i tradycyjną kuchnią z danego kraju, którym wzajemnie się dzielą. Oprócz pierogów polski astronauta zabrał ze sobą na orbitę też zupę pomidorową, leczo i deser w postaci jabłek z kruszonką.

POLSA wyjaśniła, że co do zasady, żywność dostępna na ISS jest pakowana indywidualnie i przechowywana tak, aby jak najbardziej ułatwić przygotowywanie jej w warunkach mikrograwitacji.

- Niezwykle istotne jest to, aby opakowania były wyprodukowane z niełatwopalnych materiałów, a żywność nadawała się do przechowywana przez długi czas w temperaturze pokojowej - czytamy.

Astronauci jedzą trzy pełne posiłki w ciągu dnia i mogą sięgać po przekąski.

Łódź Radio ESKA Google News

Załoga wykonała już 230 okrążeń wokół Ziemi

Wykonawca misji, firma Axiom Space, napisała w raporcie, że dotychczas załoga wykonała już niemal 230 okrążeń wokół Ziemi, pokonując dystans ok. 9,6 mln km. Środa była ich ostatnim dniem wolnym na ISS.

Jak czytamy, w ramach misji Ax-4 załoga pracuje nad 60 eksperymentami i jest to największa liczba badań przeprowadzonych jak dotąd podczas prywatnej misji astronautów Axiom Space.

Łączenie Politechniki Rzeszowskiej ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej