Emilia Romania – świetna kuchnia i super-samochody
Lotnisko Bolonia-Forli, dokąd będą latały samoloty z Łodzi, znajduje się w regionie Emilia Romania w odległości 74 km od Bolonii, 57 km od Rimini i 29 km od Rawenny.
Emilia Romania to znakomity region do zwiedzania i do odpoczynku. Słynie z licznych zabytków wpisanych na listę UNESCO, kurortów na wybrzeżu Adriatyku, klimatycznych miast i wiosek oraz znakomitej kuchni. To z tego regionu pochodzi szynka parmeńska oraz sery parmigiano reggiano i grana padano.
Cały region Emilia Romania jest mekką motoryzacji, ale spełnienie snów miłośników pięknych i szybkich samochodów znajduje się w okolicach Bolonii i Modeny. To tam produkowane są samochody Ferrari, Lamborgini i Maserati. Motoryzacyjna dolina oferuje możliwość zwiedzania muzeów, fabryk, w których powstają legendarne marki, a nawet testowej przejażdżki Ferrari na siedzeniu kierowcy. Zaledwie 40 km od lotniska Forli znajduje się miasto Imola ze słynnym torem Formuły 1, na którym wygrywali m.in. Michael Schumacher, Fernando Alonso, Alan Prost.
Lecąc z Łodzi do Forli możemy spędzić wakacje nad Adriatykiem w Rimini lub w licznych kurortach rozciągających się wzdłuż wybrzeża. Rimini przyciąga turystów szeroką piaszczystą plażą o długości 15 kilometrów, ciepłym morzem, doskonałą bazą hotelową oraz klimatem eleganckiego kurortu. Po dniu na słonecznej plaży, kwitnie tu nocne życie, a szyku zadają włoscy celebryci. W okolicach Rimini jest doskonała infrastruktura hotelowo-campingowa, liczne parki rozrywki, parki wodne, pola golfowe, szkoły żeglarstwa, korty tenisowe, jazda konna itd. Każdy kurorcik ma swoją specyfikę: jeden przyciąga spragnioną zabawy młodzież, inny rodziny z dziećmi. W pobliżu Rimini znajdują się kurorty: Marina di Ravenna, Lido Adriano Lido di Dante, Cervia–Bellaria, Gatteo a Mare, Misano Adriatico, Cesenatico. Kolejne „Lido” ciągną się na północ, aż do Wenecji.
Rimini jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania regionu Emilia Romania, ale nie tylko. Zaledwie 20 km od Rimini znajduje się minipaństewko San Marino, które jest strefą wolnocłową. 52 km od Rimini jest Rawenna z licznymi zabytkami sakralnymi oraz mozaikami z okresu wczesnego chrześcijaństwa i Bizancjum, wpisanymi na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Można się wybrać do Bolonii, albo dalej: do Wenecji lub Florencji (ok. 2-3 godziny pociągiem).
Trapani – tam gdzie barok spotyka się z morzem
Samoloty z Łodzi będą latać także dwa razy w tygodniu na Sycylię – do Trapani i do Palermo. Trapani to 70 tysięczne miasto portowe, w którym Morze Tyrreńskie spotyka się z Morzem Śródziemnym.
Samo miasto jest bardzo ciekawe: ma uroczą starówkę, liczne kościoły i pałace w stylu renesansowym i barokowym. Ale w Trapani nie trzeba zaliczać kolejnych zabytków. Lepiej nieśpiesznie spacerować labiryntem uliczek przyglądając się zdobionym kamienicom, balustradom balkonów, podziwiać mieszankę stylów i kultur, którą widać na każdym kroku. Dobrze usiąść w kawiarni na espresso i obserwować życie mieszkańców, zajrzeć na targ rybny, na którym rybacy wykładają świeżo złowiony towar.
Nie ma co szukać w Trapani klimatu zamożnych miast północnych Włoch. Sycylii jest bliżej do Afryki i taki klimat tu można znaleźć na każdym kroku. Ceny są też o wiele niższe, niż na północy, a mieszkańcy niezwykle sympatyczni i pomocni.
San Vito lo Capo – najpiękniejsza plaża w Europie
Zaledwie 40 km od Trapani znajduje się miasteczko San Vito Lo Capo, a w nim najpiękniejsza plaża w Europie. W przeciwieństwie do większości wybrzeża, które jest głównie skaliste, plaża w San Vito charakteryzuje się jasnym, niemal białym, miękkim i delikatnym piaskiem. To właśnie dlatego w wielu rankingach uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż nie tylko we Włoszech, ale również w Europie!
Morze jest tu dość płytkie, z łagodnym zejściem. Woda przeźroczysta tak, że widać dno nawet jak odpłyniemy od brzegu na większe głębiny. Biały piasek w połączeniu z krystalicznie czystą wodą oraz otaczającymi ją skalistymi wzgórzami przypomina Karaiby.
Plaża jest bardzo szeroka. Odcinki płatne, z gotową infrastrukturą leżakową, nie zajmują zbyt dużo miejsca. Prysznice są ogólnodostępne i darmowe. Cała linia brzegowa jest do dyspozycji turystów – spacerować można od portu po skaliste tereny znajdujące się za miastem.
Plażę od miasta oddziela zamknięta dla ruchu pojazdów ulica.
Miasteczko San Vito Lo Capo nie jest duże. Dominuje tu zabudowa typowo sycylijska: białe jedno-, dwupiętrowe domki z płaskimi dachami. W części z nich są bary, restauracje, mniejsze hotele lub po prostu kwatery na wynajem. Dla osób, które szybko gubią orientację w terenie – w San Vito Lo Capo nie da się zgubić ze względu na regularną siatkę ulic, z których wszystkie prowadzą do plaży.
W sezonie główna Via Savoia zmienia się w promenadę, przy której toczy się nocne życie. W restauracjach serwowane są tradycyjne włoskie oraz typowo sycylijskie potrawy: świeże ryby, owoce morza i oczywiście bardzo popularny na Sycylii kuskus. Co roku we wrześniu na plaży w San Vito Lo Capo odbywa się Cous Cous Fest (w tym roku 17-26 września), czyli festiwal kaszy kuskus. Można spróbować dań, których głównym składnikiem jest kuskus podawany w różnych wariacjach.
Wspinaczka z widokiem na morze
San Vito Lo Capo to idealne miejsce nie tylko dla fanów leniuchowania na plaży, ale również idealne miejsce dla lubiących piesze wędrówki w poszukiwaniu wspaniałych krajobrazów. To również raj dla ludzi uprawiających wspinaczkę. W okolicy znajduje się wiele skalnych ścian, które są przeznaczone do wspinaczek skalnych i wysokogórskich.
Park Krajobrazowy Zingaro – to pierwszy i najwspanialszy park krajobrazowy na Sycylii. Do bram rezerwatu można dotrzeć własnym samochodem lub busem z San Vito (wstęp ok. 5 euro). Na jego terenie wyznaczonych jest kilka tras do zwiedzania o różnej długości. Najkrótsza ma 7 km, najdłuższa 14 km.
Na terenie rezerwatu znajduje się kilka ukrytych plaż, które ze względu na utrudniony dostęp nie są zatłoczone. Może się okazać, że będzie to plaża na wyłączność. Rezerwat Zingaro można również zwiedzać płynąc łodzią wzdłuż wybrzeża.
Do zdobycia jest również Monte Monaco – wapienna góra, która króluje nad San Vito. Na szczycie, na wysokości 530 m n.p.m., znajduje się drewniany krzyż. Trasa prowadząca na Monte Monaco należy do łatwych i bez większego wysiłku mogą ją pokonać nawet dzieci. Odległość od centrum San Vito lo Capo do szczytu góry to około 5,5 kilometra. Średni czas wejścia zajmuje ok. 1,5 godziny. Po drodze można cieszyć oczy pięknymi widokami na zatokę i miasto.
San Vito Lo Capo to raj dla wspinaczy. Ze względu na liczne wapienne skały, które występują w okolicy San Vito Lo Capo stało się mekką dla fanów wspinaczki górskiej. Przygotowane jest tu ponad 900 tras wspinaczkowych jedno- i wielowyciągowych. Średnia długość dróg wspinaczkowych to ok. 30 metrów. Przeważają drogi pionowe lub o lekkim przewieszeniu.
Sektory wspinaczkowe są oświetlone w nocy, więc wspinać się można przez całą dobę.
Palermo i Śpiąca Królewna
Palermo, stolica Sycylii, jest miastem wielokulturowym z burzliwą historią i niepowtarzalnym klimatem południowych Włoch.
To miasto kościołów często wtopionych w ciąg kamienic. Do najsłynniejszych należą Santa Maria dell’Ammiraglio, Kościół Św. Salwadora, czy Kościół San Cataldo. Dla miasta typowe są także liczne kapliczki uliczne znajdujące się niemal w każdym zakątku.
Największą atrakcją turystyczną jest katedra z 1185 r. z tarasem widokowym, z którego można podziwiać piękną panoramę okolicy. Każda część katedry pochodzi z innego okresu: gotyk przeplata się z barokiem i stylem normandzkim. W tej katedrze znajdują się relikwie żyjącej w XI wieku świętej Rozalii, która jest patronką Sycylii. Jako mała dziewczynka przysięgła wierność Bogu. Uciekła przed zamążpójściem do pustelni i tam spędziła życie. Legenda głosi, że już z zaświatów uratowała Palermo przed zarazą. Tak rozpoczął się kult świętej w tym mieście.
Ważnym miejscem w stolicy Sycylii jest skrzyżowanie Quattro Canti. To słynny plac w stylu barokowym, który niezwykle efektownie prezentuje się głównie wieczorem. To także punkt orientacyjny: stąd prowadzi prosta droga do Katedry, Placu Pretoria, portu, czy do Teatru Massimo. Będąc w Palermo warto też odwiedzić Pałac Normanów z kaplicą Palatyńską z charakterystyczną bizantyjską mozaiką uważaną za jedną z najpiękniejszych na świecie. Pałac wpisany jest na listę dziedzictwa UNESCO.
Dużym zainteresowaniem cieszy się także Fontanna Pretoria, zwana Fontanną Wstydu. Dlaczego „wstydu”? W XVI wieku na środku placu tuż przed Ratuszem Francesco Camilliani wyrzeźbił grupę syren, trytonów oraz nagich mężczyzn i kobiet w różnych pozach. Golasy oburzyły zakonnice z pobliskiego klasztoru, które nocą zaatakowały figury mężczyzn odrywając im…nosy.
W Palermo znajduje się także - Teatro Massimo - największy teatr operowy we Włoszech i trzeci co do wielkości w Europie. To piękna budowla w stylu klasycystyczno–późnorenesansowym z elementami sztuki barokowej. W mieście tym znajdują się także liczne muzea- wśród nich Muzeum Mafii czy Muzeum Marionetek - punkt obowiązkowy dla wielbicieli historii tego regionu. Palermo znane jest jednak także jako stolica street foodu, z licznymi targami, które wieczorem przemieniają się w wielką kuchnię na świeżym powietrzu. Właśnie tam warto spróbować typowych sycylijskich specjałów tj. arancini czy też parmigiana di melanzane - tanio, smakowicie i klimatycznie! Niepowtarzalny charakter miasta podkreślają też liczne murale zdobiące ściany budynków w centrum miasta.
Dość makabryczną atrakcją Palermo są katakumby kapucynów, w których wiszą zmumifikowane zwłoki mieszkańców Palermo. Pochowanych jest tam około ośmiu tysięcy osób. Oprócz mnichów i zacnych mieszkańców miasta można zobaczyć zwłoki 2-letniej Rosalli Lombardo, która zmarła w 1920 roku na zapalenie płuc, zwanej Śpiącą Królewną.
Palermo i okolice to także doskonałe miejsce wypoczynku dla miłośników kąpieli morskich. Znajduje się tutaj wiele pięknych plaż np. Mondello Beach, czy też Spiaggia Gorgo z krystalicznie czystą wodą i malowniczym wybrzeżem.
Z Łodzi do Włoch!
Port Lotniczy im. Władysława Reymonta w Łodzi i linia Lumiwings otwierają nowe połączenia. Od 2 lipca można będzie latać z łódzkiego lotniska do Włoch. Połączenie będzie realizowane dwa razy w tygodniu – we wtorki i piątki. Samolot poleci z Łodzi do portu Bolonia-Forli, tam wysadzi pasażerów, którzy chcą zwiedzać Włochy kontynentalne, a potem poleci na Sycylię do Trapani lub do Palermo.
Bilety lotnicze można kupować na stronie przewoźnika www.lumiwings.com. Cena biletu zaczynają się od 60 euro do Forli i od 90 euro na Sycylię. Cena biletu zawiera bagaż podręczny do 8 kg i rejestrowany do 23 kg. Samolotami Lumiwings można przewozić w kabinie małe zwierzęta domowe. Koszt to 1 euro.
Jak podróżować z Łodzi na Sycylię?
Loty do Forli
Samoloty do Forli koło Bolonii będą latać we wtorki i piątki od 2 lipca. Wyloty z Łodzi zaplanowano we wtorki na godz. o 16:05, a w piątki na godz. 15:05.
Samolot do Forli leci ok. dwóch godzin.
TRAPANI. We wtorki, po krótkim postoju w Forli, podczas którego wysiądą pasażerowie, którzy będą zwiedzać północne Włochy, samolot poleci dalej do Trapani na Sycylii. Powroty z Trapani zaplanowane są na piątki, dlatego będzie można sobie zorganizować wypad na Sycylię na 3 dni lub 10 dni.
PALERMO. Natomiast w piątki samolot lecący z Łodzi po 40 minutach postoju w Forli, poleci bezpośrednio do Palermo. Wrócić z Palermo do Łodzi możemy we wtorki. Przy zaplanowaniu pobytu na 3 lub 10 dni, polecimy i wrócimy z Łodzi do Palermo.
Jeżeli 3 dni to za mało, a 10 dni za dużo można zorganizować wyjazd na tydzień. Jeśli wylatując z Łodzi do Trapani we wtorek, chcielibyśmy wrócić w następny wtorek, musimy zmienić lotnisko na Sycylii i wsiąść do samolotu w Palermo. Tak samo w drugą stronę: jeżeli wylatujemy w piątek do Palermo, w kolejny piątek możemy wrócić wylatując w drogę powrotną z lotniska w Trapani
Samochodem z lotniska w Trapani do lotniska w Palermo można przejechać w ciągu godziny. Linia lotnicza Lumiwings pracuje nad zapewnieniem swoim pasażerom przejazdów zarówno z Trapani do Palermo jak i z Palermo do Trapani.
Covidowe zasady podróżowania do Włoch
Do Włoch lecimy z paszportem lub dowodem osobistym. I gdyby nie covid-19 to byłyby jedyne formalne wymagania.
Od 21 czerwca do Włoch bez konieczności wykonania testów mogą wjechać:
- osoby zaszczepione podwójną dawką (lub pojedynczą szczepionki jednodawkowej). Od ostatniego szczepienia musi minąć 14 dni. Trzeba udowodnić fakt zaszczepienia albo paszportem szczepionkowym, albo certyfikatem
- ozdrowieńcy
- dzieci do 6 roku życia
Pozostałe osoby muszą wykonać test PCR lub antygenowy 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Od 28 czerwca zostaje zniesiony we Włoszech obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz!