Nowa linia ŁKA była długo wyczekiwana
To druga linia Kolejowej Komunikacji Autobusowej ŁKA w Łódzkiem, którą uruchomiono dzięki zakupowi przez samorząd woj. łódzkiego 20 niskopodłogowych, hybrydowych autobusów. Zasiliły one tabor przewoźnika i od 12 listopada kursują na trasie Zelów – Łask.
Uruchomienie autobusowych połączeń na tzw. ostatniej mili, czyli dowożących pasażerów z dworców kolejowych do domów to – jak wskazał marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber – kolejny sposób na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w Łódzkiem.
"Autobusami będziemy dowozili mieszkańców mniejszych miejscowości, w których nie ma torów kolejowych, na dworce PKP, aby bezpiecznie i szybko mogli dotrzeć m.in. do Łodzi" – tłumaczył.
Nowe połączenia i walka z wykluczeniem komunikacyjnym
Druga linia ŁKA na odcinku Ozorków – Ozorków Nowe Miasto – Parzęczew zostanie uruchomiona 11 grudnia. Na trasie przejazdu autobusów będzie 16 przystanków, z których większość znajduje się na terenie Ozorkowa.
"Uruchamimy na początek 10 par autobusów, które będą komunikowane na przystanku kolejowym Ozorków Nowe Miasto i w godzinach porannych, zarówno z Ozorkowa, jak i z kierunku Parzęczewa. Autobusy będą przyjeżdżały na chwilę przed odjazdem pociągu do Łodzi, żeby można było wygodnie się przesiąść" – zaznaczył prezes ŁKA Janusz Malinowski.
Podobnie, jak w przypadku połączenia Zelów – Łask, do końca br. przejazdy autobusami będą bezpłatne. Natomiast od stycznia 2024 r. pasażerowie będą podróżowali na biletach zakupionych wg taryfy ŁKA, czyli z uwzględnieniem zniżek kolejowych.
Marszałek Schreiber zapowiedział, że w ramach programu "Po drodze z koleją" zostanie uruchomionych siedem linii w całym województwie. Kolejną będzie Będków – Rokiciny.