Łódź od lat nazywana jest miastem włókniarzy. Mimo upływu czasu, wiele osób dba o lokalną tradycję. Świadczy o tym wystawa 17. Międzynarodowego Triennale Tkaniny, którą można zobaczyć w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Pierwsze takie wydarzenie miało miejsce w 1975 roku i odbywa się cyklicznie co 3 lata. Przyciąga artystów i miłośników tkaniny artystycznej z całego świata.
Polecany artykuł:
Tematem tegorocznego wydarzenia jest „stan splątany”. Kiedy dwie cząstki elementarne są połączone tak, że niezależnie od dzielących ich odległości zmiana w jednej natychmiast wywołuje zmianę w drugiej. Jednak pojawienie się obserwatora powoduje przerwanie tej więzi. Może to metaforycznie opisywać wiele zjawisk i dawać szerokie pole do interpretacji. Temat zainspirował wielu artystów, bo zgłoszono aż 500 prac, z których międzynarodowe jury wybrało 54.
- Z każdą kolejną edycją zaskakuje nas różnorodność prac, zarówno w warstwie formalnej, jak i znaczeniowej. To pokazuje, że praca z tkaniną daje nieograniczone możliwości ekspresji, a artyści coraz chętniej sięgają po to medium, aby opisać swoje uczucia, doświadczenia czy przemyślenia dotyczące otaczającego nas świata – mówi Marta Kowalewska, kuratorka 17 MTT i główna kuratorka CMWŁ.
Wystawę będzie można oglądać do 15 kwietnia 2023 roku. Głównej prezentacji Triennale towarzyszyć będą wykłady i oprowadzania kuratorskie, a także warsztaty edukacyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.