Wszystkie postaci powstały podczas specjalistycznego kursu „Sztuka Tworzenia Lalki”
Wzięło w nim udział 12 uczestników, którzy przez miesiąc uczyli się pod okiem wybitnych specjalistów. Sylwia Nowak i Marcin Zalewski, którzy pracowali m.in przy oskarowym "Piotrusiu i wilku” chętnie dzielili się swoim doświadczeniem.
Twórcy warsztatowych lalek w swoich pracach inspirowali się między innymi mitami i literaturą, odwołując się chociażby do postaci Magdy z książki „Sztukmistrz z Lublina” Isaaca Bashevisa Singera oraz opowiadania „Gerd” Szczepana Twardocha.
Precyzja i jakość wykonania lalek, które powstały na warsztatach robią wrażenie. Jak się je tworzy na potrzeby filmu? - Długo, mozolnie i trudno - mówi Paulina Antoniewicz i podkreśla, że poznanie warsztatu to ogromne wyzwanie. - Najwięcej trudności sprawia precyzja. To jest bardzo skomplikowane stworzyć konstrukcję, żeby wszystko się łączyło i działało. Lalka nie tylko wygląda, ona musi grać na planie, odpowiednio się poruszać i zastygać w odpowiednich pozach - mówi uczestniczka warsztatów. Marcin Zalewski, który prowadził warsztaty podkreśla, że uczestnicy byli zdolni i pracowici. - Potrzeba różnych umiejętności, takich jak malowanie, rysowanie, rzeźba. Trzeba też mieć zmysł techniczny, bo lalka animacyjna musi działać w odpowiedni sposób.
Na wystawie oprócz lalek można też zobaczyć dokumentację procesu powstawania obiektów. Są szkice oraz elementy z kolejnych etapów ich tworzenia, m.in odlewy oraz materiały wykorzystane do kostiumów i charakteryzacji.
Ekspozycja będzie czynna w Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź do 30 sierpnia 2020.