Ponad 13 tys. mężczyzn i 600 kobiet z woj. łódzkiego otrzyma wezwanie do tegorocznej kwalifikacji wojskowej. To przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2005 r. oraz w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. W przypadku kobiet wezwania dotyczą pielęgniarek i studentek medycyny. Osoby, które dostały wezwanie, mają obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Na kwalifikację stawić się mogą także ochotnicy, czyli osoby, które wezwania nie dostali.
- Kwalifikacje są obowiązkowe dla wezwanych, ale nie jest to zaciągnięcie do służby – podkreśla wojewoda łódzki Dorota Ryl. - Chodzi głównie o nadanie takiej osobie kategorii zdrowia. To dla młodych ludzi wyznacznik, pozwalający im podjąć decyzję, czy może związać swoją przyszłość z wojskiem lub innymi służbami mundurowymi. Określenie kategorii zdrowia daje informację, czy dana osoba może w ogóle myśleć o służbie.
Zdolność wezwanych osób do pełnienia służby wojskowej oceni 26 powiatowych komisji lekarskich, w tym trzy działające na terenie Łodzi. Przed komisją dana osoba przechodzi badanie lekarskie i psychologiczne oraz otrzymuje oznaczoną kategorię zdolności do służby wojskowej. Kategorie oznaczone są literami alfabetu:
- A - pełna zdolność do służby wojskowej
- B - czasowa niezdolność do pełnienia służby
- D - niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju
- E - trwała i całkowita niezdolność do służby wojskowej
Po otrzymaniu odpowiedniej kategorii osoba otrzymuje stopień szeregowego i zostaje przeniesiona do pasywnej rezerwy wojskowej. Dane osoby, która stawiła się przed komisją wpisywane są do ewidencji wojskowej, Każda taka osoba otrzymuje zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do tej służby.
Kwalifikacja w woj. łódzkim potrwa do 30 kwietnia.
Polecany artykuł: