Kurierzy z aplikacji dostawczych mają dość. Stworzyli manifest

i

Autor: pixabay

Praca

Kurierzy z aplikacji dostawczych mają dość. Stworzyli manifest

2023-07-04 9:13

Brak płatnego urlopu, stałej stawki godzinowej, stałej liczby godzin pracy oraz przewidywalności wynagrodzenia - takie punkty znalazły się w manifeście w sprawie koniecznych regulacji warunków pracy w branży platformowej stworzonym przez kurierów zrzeszonych w OPZZ Konfederacja Pracy. Pracownicy oczekują od rządu zmian.

Kurierzy zrzeszeni w OPZZ Konfederacja Pracy stworzyli manifest w sprawie koniecznych regulacji warunków pracy w branży platformowej. Opisują w nim, jak wygląda praca kuriera w takich korporacjach jak Uber czy Wolt. 

- Wraz z ekspansją aplikacji dostawczych i przewoźniczych normą codziennego życia w Polsce staje się korzystanie z usług biznesu działającego na granicy prawa i pozbawionego społecznej kontroli. Z postępującą wygodą konsumpcji idzie w parze wyzysk, degradacja warunków zatrudnienia i skrajne uśmieciowienie warunków pracy - czytamy w manifeście.

Pracownicy branży platformowej, powołując się na dane Komisji Europejskiej, wskazują, że 55 proc. osób otrzymuje wynagrodzenie poniżej najniższej krajowej, a 41 proc. czasu spędzonego w pracy nie jest opłacane. Podkreślają, że są pozbawieni większości praw, które powinny im przysługiwać "w zgodzie z polskim kodeksem pracy". Wymieniają brak płatnego urlopu, stałej stawki godzinowej, stałej liczby godzin pracy oraz przewidywalności wynagrodzenia, a także niższą emeryturę w przyszłości. 

Jak podkreśla OPZZ Konfederacja Pracy, manifest został przygotowany we współpracy z pracownikami akademickimi z UW, SGH i UWr oraz organizacją pozarządową "Instytut Spraw Publicznych" i zyskał poparcie Prezydium Ogólnopolskiego Porozumienie Związków Zawodowych.

Pismo zostało skierowane do polskiego rządu. Pracownicy oczekują zmiany postawy w sprawie unijnej dyrektywy określającej warunki pracy w branży platformowej.

Narkotyki przesyłał kurierem