ISKK przeprowadził badanie nad religijnością Polaków
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego ogłosił 13 stycznia 2023 roku wyniki najnowszego badania dotyczącego religijności Polaków. Opierają się one na liczeniu wiernych, przeprowadzonym w kościołach w całym kraju 26 września 2021 roku. Co jednak ważne, w tym czasie na całym świecie zmagaliśmy się z pandemią koronawirusa, a więc z oczywistych względów liczba osób biorących udział w mszach świętych była niewątpliwie niższa niż w pozostałych latach.
W badaniu sprawdzano, ile osób uczestniczyło w niedzielnych mszach świętych(wskaźnik dominicantes) oraz ile podczas nich przystąpiło do komunii(wskaźnik communicantes). Wszystko w odniesieniu do szacunkowej liczby katolików zamieszkujących teren należący do danej parafii, pomniejszonej o 18 procent, ponieważ zakłada się, że tyle stanowią dzieci do 7 lat, osoby chore i osoby starsze, które nie mogą się poruszać).
Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes zanotowano tradycyjnie w diecezji tarnowskiej (59,1 proc.), rzeszowskiej (49,7 proc.) i w przemyskiej (46,9 proc.). Najwyższy wskaźnik communicantes zanotowano również w diecezji tarnowskiej (21,9 proc.), kolejno w białostockiej (19,2 proc.) i w drohiczyńskiej (18,4 proc.).
Badanie nad religijnością Polaków. Jak wypadł region łódzki?
W Archidiecezji Łódzkiej dominicantes w 2021 roku wyniósł zaledwie 17,2 procent. Oznacza to, że nasz region zajmuje pod tym względem przedostatnie miejsce, wyprzedzając jedynie diecezję szczecińsko-kamieńską. Lepiej jest pod tym względem w diecezji łowickiej, która wchodzi w skład metropolii łódzkiej. Tam też odnotowano 22,2 procent.