Urząd Skarbowy. Jak długo może skontrolować podatników?
Każdy powinien liczyć się z tym, że pracownicy urzędu skarbowego mogą sprawdzić, jak wywiązujemy się z obowiązków wobec fiskusa. Kontrolujących ogranicza jednak termin przedawnienia zobowiązania podatkowego, który, co do zasady, trwa 5 lat. Po tym czasie kontrole są niedopuszczalne.
Czym kieruje się fiskus wybierając podatników do kontroli podatkowej?
Istnieje kilka sposobów, którymi kierują się pracownicy urzędu skarbowego w celu przeprowadzenia kontroli podatkowych. Jedną z nich jest kontrola krzyżowa, czyli tzw. krzyżówka. Zgodnie z tym przepisem art. 274c § 1 ust. 1 ustawy Ordynacji podatkowej: "Organ podatkowy, w związku z postępowaniem podatkowym lub kontrolą podatkową, może zażądać od kontrahentów podatnika wykonujących działalność gospodarczą przedstawienia dokumentów, w zakresie objętym postępowaniem lub kontrolą u podatnika, w celu sprawdzenia ich prawidłowości i rzetelności".
Urząd może wtedy, przy okazji prowadzonej kontroli czy postępowania podatkowego, żądać dokumentów również od kontrahentów kontrolowanego podatnika. Działania takie mają na celu ustalenie, czy dane i informacje znajdujące się w dokumentach księgowych kontrolowanego przedsiębiorcy, znajdują swoje odzwierciedlenie w dokumentach innych podmiotów z nim współpracujących.
Inną metodą jest kontrola na własne życzenie. Polega ono na nabyciu przez urzędnika towarów lub usług w celu sprawdzenia wywiązywania się przez sprawdzanego z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego, w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz wydawania nabywcy paragonu fiskalnego.
Jak przygotować się do kontroli fiskusa?
Aby prawidłowo przejść kontrole i nie martwić się nią, należy pamiętać o kilku kwestiach. Jak informuje portal ksiegowosc.infor.pl należy:
- sprawdzać swoich kontrahentów
- gromadzić dokumenty potwierdzające transakcje (umowy, dokumenty)
- weryfikować źródła finansowania swoich zakupów
- ustanowić pełnomocnika ogólnego