Ida Kamińska upamiętniona w Alei Sław
7 maja odbyło się w Alei Gwiazd w Łodzi odbyło się kolejne odsłonięcie gwiazdy. Przy Piotrkowskiej 63 pojawiła się właśnie gwiazda Idy Kamińskiej, aktorki filmowej i jednej z najważniejszych przedstawicielek teatru jidysz. W 2024 roku przypada 125. rocznica urodzin artystki.
Co ważne, to już 99. odsłonięta gwiazda w Łódzkiej Alei Gwiazd. A już 14 maja zostanie odsłonięta setna gwiazda, która poświęcona zostanie Jerzemu Skolimowskiemu. Urodzony w Łodzi reżyser, scenarzysta, aktor, producent, malarz i poeta będzie również gościem tej wyjątkowej uroczystości.
Ida Kamińska była jedyną polską aktorką nominowaną do Oscara
Ida Kamińska była córką aktorki Ester Rachel Kamińskiej, zwanej matką teatru żydowskiego oraz aktora i reżysera Abrahama Izaaka Kamińskiego, a także siostrą aktorki Reginy Kamińskiej i kompozytora Józefa Kamińskiego.
W 1916 ukończyła gimnazjum i zadebiutowała na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie i od tego czasu jej kariera nabrała tempa. W latach 1924–1928 prowadziła wraz ze swoim pierwszym mężem Zygmuntem Turkowem Warszawski Żydowski Teatr Artystyczny.
W 1948 władze komunistyczne zaproponowały jej zorganizowanie teatru żydowskiego w Łodzi, w którym objęła funkcje dyrektora. W 1950 teatry żydowskie we Wrocławiu i w Łodzi zostały połączone w jeden Państwowy Teatr Żydowski pod jej kierownictwem, który od 1955 przeniósł się do Warszawy.
Ida Kamińska pozostaje jak do tej pory jedyną polską aktorką nominowaną do Oscara za pierwszoplanową rolę kobiecą w czechosłowackim filmie "Sklep przy głównej ulicy" z 1965 roku.
Ostatnie lata życia spędziła w Nowym Jorku, jednak często pojawiała się w Polsce. Zmarła w 1980 roku na atak serca.