Z początkiem roku seniorzy tłumnie ruszyli do placówek ZUS składać wnioski o rentę wdowią. W pierwszych dniach stycznia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 50 tys. takich wniosków. Jak się okazuje, kolejek można jednak uniknąć.
- Od nowego roku nasze sale obsługi klientów są pełne seniorów, którzy zupełnie niepotrzebnie tracą czas i nerwy czekając na obsługę naszego eksperta - mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Jeśli komuś się renta wdowia należy, to zapewniam, że wniosek złożony dziś po długim oczekiwaniu czy wniosek złożony w maju bez kolejki będzie tak samo rozpatrzony, a wysokość przyznanej renty dokładnie taka sama.
Najpierw wniosek o rentę rodzinną, później o wdowią
Renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. własną emeryturą lub rentą z tytułu niezdolności do pracy. Jeżeli ktoś do tej pory nie starał się o przyznanie renty rodzinnej, powinien teraz to zrobić i dopiero po jej przyznaniu złożyć wniosek o rentę wdowią.
- Te osoby, które złożyły wniosek pomimo tego, że nie mają renty rodzinnej po zmarłym małżonku, dostaną odmowę - przestrzega Iwona Kowalska-Matis. - Jeżeli ktoś nie ma renty rodzinnej, to nie dostanie renty wdowiej. Tylko osoby, które już mają przyznane prawo do renty po zmarłym współmałżonku, dostaną rentę wdowią. Wszyscy inni najpierw powinni wystąpić o rentę rodzinną i dopiero po jej przyznaniu złożyć wniosek o rentę wdowią.
Polecany artykuł:
Renta wdowia – jakie trzeba spełnić warunki?
Aby wystąpić o rentę wdowią, należy spełniać wszystkie poniższe warunki:
- należy mieć co najmniej 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna)
- do dnia śmierci małżonka należało pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej
- prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku zostało nabyte nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna)
- nie jest się obecnie w związku małżeńskim
Ile wyniesie renta wdowia?
Wdowy i wdowcy mogą wybrać, czy otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia czy odwrotnie. Od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie będzie zwiększone z 15 do 25 proc. Ten wybór będą mieli też uprawnieni do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej.
Wysokość renty wdowiej nie może przekraczać trzykrotności najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł (3 x 1780,96 zł). Do limitu wliczane są również świadczenia z instytucji zagranicznych i inne niż jednorazowe świadczenia oraz dodatki, przyznawane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. W przypadku, gdy suma świadczeń w zbiegu będzie wyższa od trzykrotności najniższej emerytury, świadczenie będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia.
ZUS uruchomił kalkulator renty wdowiej, w którym można wyliczyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń, czyli renty rodzinnej po zmarłym małżonku i własnego świadczenia.
Polecany artykuł: