Babciowe

i

Autor: pixabay

Babciowe

Kiedy ruszą wypłaty babciowego? Nie wszyscy dostaną pieniądze w październiku

2024-06-22 17:17

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza tzw. babciowe. Program ma ruszyć od 1 października. Nie oznacza to jednak, że już w październiku będzie można otrzymać pieniądze.

Babciowe wejdzie w życie w październiku

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek, 10 czerwca, ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Ustawa przewiduje wprowadzenie do systemu trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko, za dany miesiąc, będzie przysługiwało tylko jedno z nich. 

Świadczenie "aktywni rodzice w pracy" (tzw. babciowe) wyniesie 1500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy – od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. Większe wsparcie otrzymają rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami. W przypadku dzieci, które potrzebują stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, świadczenie wyniesie 1900 zł miesięcznie. Rodzice będą mogli zdecydować na co przeznaczą otrzymane środki. Będą mogli m.in. sfinansować opiekę sprawowaną przez np. nianię czy babcię (w tym emerytkę). 

Drugie świadczenie z programu nosi nazwę "aktywnie w żłobku" i ma zastąpić obecne dofinansowanie w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt dziecka w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Świadczenie będzie kierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko z niepełnosprawnością (nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzice ponoszą za pobyt dziecka w instytucji opieki).

Trzecie świadczenie - "aktywnie w domu" - będzie przeznaczone głównie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia, bez spełnienia warunku aktywności zawodowej. Chodzi o rodziców, którzy nie będą mogli uzyskać prawa do świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub ich dziecko nie będzie uczęszczało do instytucji opieki. Świadczenie "aktywnie w domu" będzie przysługiwało na analogicznych zasadach, jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy. Nowością będzie możliwość uzyskania środków na każde – w tym na pierwsze i jedyne dziecko – w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Świadczenie wyniesie 500 zł miesięcznie na 24 miesiące.

Rodzice będą mogli zmienić, nawet wielokrotnie, jedno świadczenie z programu na inne. Na to samo dziecko, za dany miesiąc, będzie można pobierać tylko jedno wsparcie.

Kiedy ruszą wypłaty babciowego?

Według ustawy z nowych rozwiązań rodzice będą mogli skorzystać od 1 października 2024 r. Choć z wcześniejszych zapowiedzi rządu wynikało, że pieniądze będą wypłacane od października, to szanse na to są niewielkie. Wraz z początkiem października dopiero zaczną obowiązywać nowe przepisy. Beneficjenci programu będą musieli najpierw złożyć wniosek, a dopiero po jego zatwierdzeniu otrzymają środki. Wypłaty najpewniej ruszą dopiero w listopadzie, a nawet w grudniu, o czym pisze portal Business Insider. Pieniądze jednak mają wpływać na konta z wyrównaniem. Według informacji portalu, rodzice którzy złożą wniosek w październiku, listopadzie lub grudniu, otrzymają jeden przelew za trzy miesiące. Świadczenie będzie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a proces składania wniosków ma przebiegać analogicznie do tego, który obowiązuje przy programie 800 plus.

ZOBACZ TEŻ: Tych imion nie można nadać dzieciom w Polsce. Na liście m.in. Wiedźmin czy... Nutella

BABCIOWE? Niech się WYPCHA! Polacy pokłócili się o TUSKA! | Komentery