„Każdy chce jakoś nie żyć”. Nowy artystyczny neon w Łodzi

2022-11-19 9:54

Dni są coraz krótsze, ale to nie znaczy, że w Łodzi będzie ciemniej. Zadba o to nowy neon artystyczny przy ul. 6 sierpnia. Przedstawia on fragment tekstu autorstwa jednej z najbardziej znanych polskich pisarek.

Jak informuje www.lodz.pl, w Łodzi powstało kolejne miejsce, które będzie cieszyć oczy. „Każdy chce jakoś nie żyć” to tytuł nowego neonu artystycznego, który można oglądać na bocznej ścianie budynku przy ulicy 6 sierpnia 21/23. Pionowy neon o wymiarach 10m x 4m interpretuje fragment tekstu autorstwa jednej z najbardziej znanych polskich pisarek – Doroty Masłowskiej. Graficznie, zdanie to zostało przedstawione w „odbiciu lustrzanym”, wizualnie tworząc kształt klepsydry. Neon świeci białym, ciepłym światłem, a wzorem dawnych neonów, szklane rurki zostały umieszczone w aluminiowych modułach, tak aby napis był również w pełni czytelny w ciągu dnia. Sam fragment tekstu pochodzi z dramatu pt. „Między nami dobrze jest” opublikowanego w 2008 roku. Autorem projektu neonu jest Supergut Studio – kolektyw architektów z Katowic. Organizatorem przedsięwzięcia jest Łódzkie Centrum Wydarzeń.

- Cieszy mnie, że tak znakomity projekt na styku kultury i sztuki w przestrzeni ulicznej, powstaje nie gdzie indziej, ale w Łodzi. I że takie osobistości ze świata literatury, jak obecna tu z nami Pani Dorota Masłowska, dają swoje nazwisko do tak wyjątkowych projektów. A opiekę kuratorską zapewnia nie kto inny, ale sam Pan Mariusz Szczygieł. Marzy mi się, by takich instalacji jak ta dzisiejsza, czy odsłonięta kilka tygodni temu przy ul. Ogrodowej, było w Łodzi jak najwięcej. Ponieważ to Łódź, miasto murali, ale i neonów. W historii naszego Łódzkiego Centrum Wydarzeń to już 5 tego typu instalacja. – powiedział Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi.

Autorem projektu neonu jest Supergut Studio, czyli katowicka pracownia projektowa założona przez architektów Katarzynę Furgalińską i Łukasza Smolarczyka. Działając w różnych skalach i na styku różnych dyscyplin projektowych, w szerokim zakresie odnoszą się do tematyki miejskiej. Eksplorują peryferia klasycznie rozumianej architektury i urbanistyki, rozwijając również projekty z dziedziny informacji wizualnej, instalacji przestrzennej, mebla i produktu. Są autorami znakomitego neonu „Zachód słońca” w Katowicach oraz łódzkiego „Wdechu/Wydechu” na ścianie przy ulicy Narutowicza 21.

Dron antysmogowy lata nad Łodzią