Jak zrobić karpia? Przepis Roberta Makłowicza nie ma sobie równych. Sekretem jest tajemniczy składnik

i

Autor: pexels

Przepisy

Jak zrobić karpia? Przepis Roberta Makłowicza nie ma sobie równych. Sekretem jest tajemniczy składnik

2023-12-22 8:04

Wigilijne przygotowania to wyzwanie dla wielu z nas, szczególnie gdy chodzi o przyrządzenie świątecznego karpia. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto poszukiwać sprawdzonych przepisów. Przepis na karpia Roberta Małkowicza cieszy się ogromnym zainteresowaniem w internecie, a jego wyjątkowość tkwi w tajemniczym składniku.

Jak zrobić karpia? Przepis musi być sprawdzony

Karp to bezapelacyjnie najpopularniejsza ryba na wigilijnym stole. Kojarzona z chrześcijaństwem i serwowana od wieków w dzień poprzedzający Boże Narodzenie. Odpowiednio przyrządzony karp zadowoli każdego smakosza, ale nie jest to łatwe zadanie. Zdaniem wielu osób ryba ma mulisty posmak, a cały sekret jej przyrządzenia tkwi w pozbyciu się tej charakterystycznej nuty. 

Żeby usunąć wspomniany posmak, karpia należy odpowiednio przygotować, niezależnie od tego, czy zamierzamy go smażyć, piec czy dusić na patelni. Zdaniem smakoszy, wypatroszonego karpia należy sparzyć wrzątkiem, a dopiero później zabrać się za doprawianie. 

Przepis na karpia Roberta Makłowicza

Duszony, smażony, pieczony, w galarecie. Każdy ma swój ulubiony sposób na przyrządzenie tej słodkowodnej ryby. Rekordy popularności bije jednak przepis na karpia Roberta Małkowicza, który znany jest z serwowania klasycznych dań, ale z ekstrawaganckim akcentem. Makłowicz przyrządza rybę w sposób nietuzinowy. Nie smaży jej na patelni, ale dusi w garnku z dodatkiem piwa. To jest właśnie ten tajemniczy składnik, który sprawia, że karp smakuje wyjątkowo, ale od początku. 

Zacznijmy od składników. Do przyrządzenia jednego dorodnego karpia, znany kucharz wykorzystuje: 

  • 500 ml jasnego piwa
  • 2 marchewki
  • 2 cebule
  • 1 pietruszkę
  • 1 łyżkę masła
  • 1 łyżkę miodu
  • sól
  • pieprz
  • natkę pietruszki.

Robert Makłowicz zaczyna od nacierania umytych dzwonków karpia solą (w ten sam sposób można przyrządzić filety). Następnie przekłada je do garnka nasmarowanego masłem. Do ryby dodaje warzywa pokrojone w kostkę oraz sól, pieprz i mód. Potem zalewa wszystko piwem. Dopiero wtedy włącza palnik i czeka aż piwo się zagotuje. Następnie zmniejsza ogień i dusi rybę w piwie przez około 20 minut. W ten sposób karp ma stać się delikatny i miękki. 

Ważny jest też sposób podania. Na talerzu kładziemy dzwonki, polewany je miodowo-piwnym sosem, a całość posypujemy natką pietruszki. 

Wigilia w bydgoskim Starym Fordonie