Jak zredukować emisję gazów cieplarnianych? Dyskutowano o tym podczas  II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego

i

Autor: www.lodz.pl

Jak zredukować emisję gazów cieplarnianych? Dyskutowano o tym podczas II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego

2023-03-11 17:33

W Fabryce Aktywności Miejskiej odbyło się pierwsze z serii spotkań II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego. Dyskutowano o tym w jaki sposób do 2030 roku zredukować szkodliwą emisję gazów cieplarnianych w Łodzi.

Ekologia – to był temat przewodni II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego. Ponad 60 panelistów, stanowiących grupę reprezentatywną dla Łodzi, poszukiwało odpowiedzi na pytanie w jaki sposób do 2030 roku zredukować o 55 procent szkodliwą emisję gazów cieplarnianych w Łodzi. Wypracowywali też rozwiązania dla neutralności klimatycznej miasta.

To sposób podejmowania ważnych dla miasta decyzji przez losowo wyłonioną grupę mieszkanek i mieszkańców, która pod względem płci, wieku, wykształcenia czy dzielnicy zamieszkania, odzwierciedla populację miasta. Celem jest wspólne wypracowanie rekomendacji, wskazujących w jaki sposób miasto powinno rozwiązać omawiane problemy czy zaspokajać potrzeby mieszkających w nim ludzi.

– Już po raz drugi podjęłam decyzję, że Miasto zorganizuje Łódzki Panel Obywatelski. Jesteśmy konsekwentni. Pragniemy, aby decyzje ważne dla łodzianek i łodzian były podejmowane przy ich współudziale. Zadaniem tego panelu jest odpowiedź na pytanie w jaki sposób do 2030 roku zredukować o 55% szkodliwą emisję gazów cieplarnianych w Łodzi. Redukcja emisji gazów cieplarnianych to wyzwanie każdego samorządu. Wyzwanie trudne, ale konieczne. Ochrona powietrza, ochrona środowiska, ochrona naszego zdrowia, naszych dzieci i wnuków to szalenie ważny dla nas temat – mówi Hanna Zdanowska prezydent Miasta Łodzi.

Jak informuje UMŁ, podczas pierwszego spotkania II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego uczestnicy panelu zapoznają się z dwoma tematami:

  • Gazy cieplarniane - diagnoza stanu i rozpoznanie problemu w Łodzi – ekspert: prof. dr hab. Krzysztof Fortuniak, Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, moderacja dr hab. Tomasz Jurczak (prof. UŁ), Wydział Biologii i Ochrony Środowiska i dr Agnieszka Rzeńca, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ,
  • Emisja gazów cieplarnianych – konsekwencje dla miasta, jego mieszkańców i jakości życia w mieście - eksperci: lek. med. T Karauda, Szpital im. Barlickiego w Łodzi, dr K. Krauze, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN.

II Łódzki Panel Obywatelski został przygotowany przez zespół Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z wydziałami UMŁ i łódzkimi organizacjami pozarządowymi. Spotkania będą transmitowane na żywo, jednocześnie tłumaczone na język migowy. Po spotkaniach, zapis video zostanie wzbogacony o transkrypcję i udostępniony w sieci dla mieszkańców i mieszkanek Łodzi.

Polonez dla Łodzi. Zatańczyli maturzyści i pozostali mieszkańcy miasta