fake newsy

i

Autor: Pixabay.com, Pixel2013

Jak walczyć z fake newsami o koronawirusie

2020-04-29 12:00

Czy picie alkoholu chroni nas przed wirusem, a duże ilości wody mogą nas wyleczyć z choroby? Zakażeniom koronawirusem towarzyszy epidemia fałszywych informacji na temat Covid-19.

Naukowcy alarmują, że fake newsy mogą być równie niebezpieczne jak groźba zakażenia. Fałszywe informacje mogą brzmieć prawdopodobne, są więc tym bardziej niebezpieczne – ostrzega dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Uniwersytetu Łódzkiego. - Picie wody w dużych ilościach wyleczy nas z koronawirusa, test na chorobę możemy przeprowadzić sami w domu, zakażenie wirusem Covid-19 powoduje wprowadzanie sieci 5G. To tylko kilka przykładów fake newsów, od których roi się w internecie.

Aby sprawdzić takie doniesienia, możemy np. skorzystać z informacji na platformach tzw. fact – checkerów -radzi dr D. Kaczorowska-Spychalska. - Możemy tam przeczytać informacje już zweryfikowane, ale możemy też zgłosić takie doniesienia, które budzą nasze wątpliwości.

Działa też już społeczna aplikacja do walki z fake newsami – Fake Hunter. Wątpliwe treści, które pojawiają się w internecie, weryfikowane są tam przez grono ekspertów i kilkuset przeszkolonych wolontariuszy.